Wuwejův zápisník

Peter Podlesný: Předávání ohně

10.04.2023 22:59, Wu | knihy | komentáře -

obálka knihy Předávání ohněPeter Podlesný se dlouhodobě věnuje výchově mládeže, zároveň se zabývá kurzy a koučováním mužů v jejich rolích. Téma je jasné – mužnost jako taková.

Když mluvím o mužnosti, mám na mysli způsob života odvážných, starostlivých, zapálených chlapů. Mám na mysli životní styl, který přináší bezpečí, zlepšování se, kreativitu. Mužnost je sloveso.

Muž slova je ten, který podpoří svůj jazyk rukama. Muž slova je muž činu. Nikdo z nás nevznikl slovem, ale skutkem. (… )

Každý muž má tyto čtyři úkoly: chránit, zabezpečovat, vést a tvořit. Abychom to všechno dokázali, musíme si osvojit a ovládnout čtyři nástroje/ctnosti: odvahu, sílu, čest a sebeovládání. Pokud dokážu správně uchopit tohle 4 × 4, budu v pohodě „sedět“ při všech zatáčkách a nerovnostech na cestě do cíle. Samozřejmě si pro svou jízdu můžete vybrat koloběžku či dětskou tříkolku, já vám ale nabízím pořádnou off-road jízdu. Je celkem možné, že to bude občas na hraně, o nervy a o pořádném kusu rizika, ale kdo řekl, že to má být jednoduché? Skutečná dobrodružství se žijí v realitě, ne v online světě. (Str. 27)

V překotné době moderní doby začali ženy i muži své role měnit. Resp. začaly ženy, muži trochu zaspali.

Ženy se na rozdíl od nás vzpamatovaly dřív. Zjistily, že je tu čas na změnu, prostor na to, aby předefinovaly svoje postavení a úkoly, kdežto my muži jsme žili v nerušeném spánku jistoty, že je všechno v pořádku. Zjevně není. Zatímco jsme hibernovali, stalo se mnoho zásadních věcí. Zatímco si ženy svoji suverenitu získaly, my jsme ji ztratili. Přišli jsme o přechodové rituály od chlapců k mužům, zanikla naše role jediných živitelů rodu, zdá se, že není potřeba, abychom chránili svoje obydlí s mečem v ruce. Společně s tím jsme opustili „kmenové stařešiny“, a tak už nemáme nikoho, kdo by nám předával zkušenosti, kmeny vystřídaly virtuální komunity. (Str. 10)

Kniha popisuje cestu, jak zpátky vybojovat sebedůvěru, jistotu, ukotvení a hodnoty, které k mužům patří. A jak je předávat dál svým synům – to je ono „předávání ohně“ z názvu.

Způsobů, jak být mužem v 21. století, je mnoho. My se budeme snažit nacházet způsob, jak se k nim propracovat.

Cíl celé knihy je jednoduchý. Společně identifikujeme, co nás jako muže dělá lepšími. Hodnoty, disciplína, ctnosti, proaktivita.

Pokud si představujete, že se člověk stane mužem s hodnotami nějakým samospádem a že se to stane „tak nějak“, musím vás zklamat. Co nás nic nestojí, povětšinou za nic nestojí. Rád bych s vámi mluvil o zápase, bojovém chodníku, na který se potřebujeme bez výjimky vydat. Pokud jste ochotní přijmout, že tato cesta může vyžadovat oběti, diskomfort a podobné příjemné záležitosti, jste tu správně. (Str. 10)


Je to další kniha z mnoha, které pojednávají o moderním mužství a jeho hledání (namátkou: Rohr, Bly, Biddulph, Bílý, Fox, Keen, Masters), takže pokud něco z toho znáte, tady se nic zvláštního nedozvíte.

Síla je schopnost prosadit svou vůli nad sebou, prostředím nebo lidmi. Dává nám možnost ustát protitlak anebo pohnout problémem. Pokud tuto danost nepoužíváme, je to jako držet auto se silným motorem přikryté v garáži. Můžete snít o jeho výkonu, nicméně na něj sedá prach.

Proto bychom jako muži měli vítat problémy. Ty jsou totiž výzvou a tréninkem pro naši sílu. Procházet ohněm zkoušek je totiž jediná cesta, jak být silnější v jakémkoli směru. Život, kde diskomfort není úhlavní nepřítel, ale spojenec, je prostor, kde rostou silné povahy. (Str. 29)

Přesto má ale dvě výhody:

  • za prvé je velmi stručná, takže i ten, kdo není žádný velký čtenář, se s ní dokáže popasovat (a to se vzhledem k obsahu hodí)
  • za druhé má několik kapitol, složených z rad a názorů žen na daná témata. Kupříkladu rozchod, hádka, ženský pláč nebo jak vystupovat na začátku vztahu, při jeho navazování. To je hodně praktické a užitečné.

Odkazy:

PODLESNÝ, Peter. Předávání ohně. Praha: Audiolibrix, 2022. ISBN 978-80-88407-85-0.

12345
1681160340000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online