Wuwejův zápisník

Petr Casanova: 250 zákonů lásky

25.03.2019 21:27, Wu | knihy | komentáře -

obálka 250 zákonů láskyNa začátku byl článek, který někdo nasdílel na Twitteru a já si ho se zájmem přečetl. Jmenuje se 10 jizev, po kterých odcházím, a popisuje znamení, jizvy na srdci, která upozorňují, že vztah není v pořádku, že potřebuje řešit (a když se objeví i desátá, že je čas odejít). Autor evidentně ví o čem mluví, a říká to stručně a úderně. Takže jsem si pochopitelně chtěl přečíst víc. Odkazovaný web má i e-shop (autor na svých myšlenkách založil a vytvořil celé impérium – info magazín, školení, komunitu) a na knihy jsem vždycky zvědavý. Koupil jsem si ale naštěstí jen jednu...

250 zákonů lásky mluví o vztazích, problémech v nich a radí, na co se soustředit. Jak překonávat rozpory, jak z kompromisů získávat, jak si pomáhat, stát při sobě a tak dále. Soubor je rozdělený do tří částí (Krize, Sami, Nový partner), každá část pak podle jednotlivých problémů, které řeší.

Část 1 / Krize“ celkem pochopitelně zabírá více než polovinu knihy, problémů ve vztazích je spousta a je velmi snadné se v nich utopit. Na ukázku namátkou několik kapitol:

  • Problém první: Vztah, o který stojí zabojovat – např. 18. zákon Říkejme druhému co nejčastěji: „Děkuji, že při mně stojíš v časech dobrých i zlých
  • Problém sedmý: Slaboch – 59. zákon Dávejme si pozor na partnery posedlé negativním myšlením
  • Problém dvanáctý: Zanedbávání a doprošování – např. 102. zákon Nesnažme se měnit podle partnera
  • Problém patnáctý: Sami nejsme přínosem – např. 125. zákon Nezapomínejme říkat: „Pokaždé nemohu vyhrát, ale pokaždé se mohu něco naučit.

V mezifázi („Část 2 / Sami“) číhá také spousta nebezpečí. Od ztráty sebevědomí, přes utápění se v minulosti až po bezhlavý skok do prvního možného vztahu.

  • Problém první: Smíření se samotou – např. 137. zákon Nemáme žádnou morální ani právní povinnost žít podle druhých
  • Problém druhý: Příliš hluboké bolesti, které tak jednoduše nepřecházejí – např. 155. zákon Cizí názory neznamenají skutečnost
  • Problém třetí: Příprava na nový vztah- např. 192. zákon Pozor na partnera, který tone v minulosti

A nový vztah („Část 3 / Nový partner“)? Ten potřebuje o to více péče, kolik zátěže si s sebou neseme. A také jak moc rozdílní jsme. Zase jen na ukázku několik kapitol:

  • Problém druhý: Odbývaná komunikace – např. 214. zákon Ptejme se partnera co nejčastěji: „Čeho se bojíš v našem vztahu?
  • Probém šestý: Ženské domněnky – např. 238. zákon Následujme muže, kterí věří tomu, co cítíme, a snům, které máme
  • Problém sedmý: Střet při výchově dětí – např. 246. zákon Chvalme děti za úsilí, ne za talent

Vypadá to dobře a informací tam opravdu je spousta.

Pamatujme si, že vztah je v zásadě jednoduchý:
Koho skutečně zajímáte, ten vás vyhledává.
Kdo vás skutečně chce vidět, ten si najde čas.
Kdo vás skutečně chce slyšet, ten vám alespoň zavolá.
A všechno ostatní jsou výmluvy.
“(Str. 97)

Přesto kniha trpí několika problémy, kvůli nimž jsem ji nakonec asi v polovině odložil.

Problém je už to číslo samotné. 250 zákonů… žádná jiná seberozvojová kniha se neohání takovým obřím číslem (protože by konzumenta vystrašila – to si přece nemůže zapamatovat!) V té záplavě jsem se ztrácel; kromě toho jsem měl neodbytný pocit, že se opakují, že pravidel je ve skutečnosti mnohem míň.

Pak krátké univerzální dojemné příběhy, umně zakomponované a často napsané v ich formě (spolužák, který zemřel a nerozbalil si dárky, v nichž byla vyznání lásky; kolega, který ztratil všechny, ale posílilo ho to, a tak dále). Ne že by se to nemohlo stát, ale je jich příliš mnoho na jednoho člověka, zejména když už jste nějakou variaci téhož na internetu četli.

Ale nejvíc mi vadila klišé a kýčovité fráze. Pár příkladů:

Zkoušejme být pozitivní. Otáčet se čelem ke slunci. Protože pak všechny stíny padnou za nás.“ (Str. 102)

Ať jde o kterýkoli z projevů chameleonství, pokaždé cítíme hořkost. Přitom stačí stejné sousto poválet na jazyku o kus jinde a ucítíme sladkost. Tak to bývá v ústech i v životě. Kdykoli nás život klepne přes prsty, udělá to v dobrém.“ (Str. 104)

Budiž, pláčeme. Když si poté chceme otřít slzy, musíme si sundat brýle. Ať už v našem případě jsou černé, či růžové.“ (Str. 106)

A pokud jde o život, někdy nás musí obrátit nohama vzhůru, aby nás donutil napřímit svou hlavu.“ (Str. 125)

Nuže tak. Doporučením jako takovým nelze nic vytknout, všechno je to pravda, ale na formu jsem už neměl dost sil (viz proč otravné knihy nečíst do konce). Možná se ke knize někdy vrátím...

Nakonec, životní příležitosti jsou jako pošťáci. Chodí denně, ale nikdy se nevracejí...“ (Str. 131)

Odkazy:

vydal First Class Publishing, Praha 2016, ISBN 978-80-906138-0-5, cena 349 Kč

12345
1553545620000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online