Wuwejův zápisník

Valerie Solanas: SCUM manifesto čili ŠLEM manifest

06.11.2006 18:46, Wu | knihy | komentáře -

Valerie Solanas: SCUM manifesto čili ŠLEM manifestTo je tedy nářez. Manifest militantního feminismu, skutečně čtení pro odvážné. Taková míra nenávisti a pohrdání nesvědčí o realistickém přístupu ke světu, ale mnohem spíš o špatných zkušenostech a nepřípustné generalizaci. Však posuďte sami: „Muž je biologická chyba, mužský chromozom (xy) není nic než nekompletní ženský chromozom (xx), má totiž neúplnou řadu genů. Jinými slovy, muž je jen nedokonalou ženou, kráčejícím potratem, potraceným už na genetické úrovni. Být mužem je tělesná vada a muži jsou citoví mrzáci.“ (str. 7)

Všechny negativní vlastnosti, které muži (ostatně stejně jako ženy) mívají, byly povýšeny na absolutní hodnotu: „Protože muž je absolutně egocentrický, je vězněm sebe sama a neschopný se vcítit do jiných bytostí anebo se s nimi identifikovat, je neschopen lásky, přátelství, citů či něhy.“ (str. 7)

Jeho inteligence se jeví jako otvírák na konzervy, pouhý nástroj ve službách pudů a potřeb; je neschopen duchovní vášně či duševní interakce; není schopen mít vztah k ničemu krom svých vlastních tělesných počitků; je totiž napůl mrtev, je to tupý balvan, neeschopný dávat, přijímat anebo sdílet radost či štěstí.“ (str. 9)

Asi měla potíže s otcem, ostatně v této roli mají muži stále co dohánět. „Dítko, chce-li Taťkův souhlas, musí Taťku uznávat, a ten, protože je kripl, uvěří, že je uznáván, pouze udrží-li si odstup a zůstane nad věcí...“ (Potíže s otcem opravdu měla, sexuálně ji zneužíval, na konci je stručný životopis.)

Zkrátka, aby bylo jasno, role jsou prý takovéto: „Ve skutečnosti je úkolem ženy navazovat vztahy, užívat si, milovat a být sama sebou. Být jedinečná a nezaměnitelná. Mužova funkce je produkovat sperma. nyní už máme spermobanky. Pravou rolí ženy je totiž bádat a objevovat, vynalézat a řešit problémy, trousit vtipy, věnovat se hudbě - a to vše s láskou.“ (str. 27)

Jen občas má světlejší okamžik, tedy spíš méně temný; ne že by to byla úplná pravda, ale je to zajímavý postřeh: „Mužova naprostá neschopnost mít k něčemu či k někomu vztah činí jeho život nesmyslným a zbytečným (nejvyšší poznatek muže praví, že život je absurdní), a tak vymyslel filosofii a náboženství. Protože je sám prázdný, hledá nejen pevná pravidla, ale i spásu a smysl života mimo sebe. Štěstí na této zemi je pro něj nemyslitelné. A tak vymyslel nebesa.“ (str. 34)

Postupně přitvrzuje, obdivuje ženy, které jsou „nejméně zabydlené v maskulinní kultuře a neméně hezoučké“ ... „příliš sobecké, aby se staraly o děti a o manžela, příliš necivilizované, aby se staraly o to, co si o nich kdo myslí; příliš arogantní, aby respektovaly Taťku“ (str. 49) ... „ty, co se vyžívají v těch odporných, hnusných, trapných scénách, ty nenáviděné, zuřivé čubky, co hravě odrovnávají chlapy, kterých už mají plný zuby; ty co by nejradši zabodly křivák do hrudi mužskýho“ ... „krátce všechny ty, co jsou dle standardu naší kultury SCUM... tyto ženy jsou super a v pohodě a mají mozek a tančí na hraně asexuality.“ (str. 50)

SCUM je podle první stránky „špinavá pěna, špína, kal - ale taky spodina společnosti, prostě něco odporného.“ Ale prý také zkratka ze Society for Cutting Up Men, čili „společnost pro vykastrování, zmasakrování, rozsekání, prostě likvidaci mužů.“ (str. 5) Co tedy SCUM podnikne - odstoupí jako pracovní síla, paralyzuje celý národ, vyhlásí odstoupení od peněžního systému, bude jen plenit, ještě předtím převezme „kontrolu nad zemí během jediného roku pouhým systematickým mrvením systému, výběrovým ničením a vraždami.“ (str. 66)

Výčet „těch nejodpornějších typů škůdců“ (str.69) by byl až komický, vedle násilníků, politiků, členů politických stran jsou tam i policisti, diskžokejové, živitelé rodin, obchodníci s nemovitostmi, komedianti, psychiatři a kliničtí psychologové, novináři... No a pak, až budou muži nahrazeni stroji, společnost plně automatizovaná, nastane ten pravý ráj. Alespoň podle Valerie Solanas.

Překladatelka autorku hájí a popisuje feministické cíle: „A tady je třeba znovu zopakovat, že feminismus není svár mezi pohlavími ani boj pravé a levé ruky, ale snaha o vyrovnání disharmonie, vzniklé přetížením světa maskulinním (..) vlivem na úkor feminních hodnot...“ (str. 84) Samozřejmě. Ale je velký omyl zmiňovat to zde... SCUM manifest není feminismus, je výplod chorého mozku. Což Valerie Solanas potvrdila, když téměř zabila Andyho Warhola. O jejím životě nemluvě (život na ulici, drogy, prostituce).

12345
1162835160000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online