Wuwejův zápisník

Bookmarklety čili favelety - vypnutí stylů, odstranění uvozovek

08.11.2006 22:03, Wu | počítače | komentáře -

Nic vám slova bookmarklet nebo favelet neříkají? To je škoda, protože mohou být velmi užitečné.

Bookmarklet (favelet) je jednoduše řečeno krátký javascriptový kód, který je uložen místo internetové adresy v oblíbených záložkách prohlížeče. Když prohlížíte stránku a zvolíte záložku s faveletem, zůstanete na stránce, ale javascriptový kód se spustí, což nám dává spoustu prostoru pro nejrůznější akce. Více podrobností v přehledném článku od Yuhůa.

Pro člověka, který trochu přičichl ke tvorbě webu, XHTML a kaskádovým stylům, který považuje paradigma "vše v CSS" za základní zákon webdesignu, by se mohl hodit následující bookmarklet. Jednoduše vypne všechny kaskádové styly, takže je vidět, jak byla stránka navržena. Opakované použití bookmarkletu styly zase zapne, takže se design opět objeví. Klidně vyzkoušejte na tomto webu...

vypnutí / zapnutí kaskádových stylů
Autor: Tantek Çelik, http://tantek.com/favelets

Chcete-li si jej přidat do oblíbených, pak na odkazu dejte pravé tlačítko a v menu vyberte "Přidat odkaz do záložek..." (cs Firefox), "Add to favorites..." (en MSIE) nebo jinou položku se stejným významem. Další způsoby jak si bookmarklet uložit najdete ve zmíněném Yuhůově článku.

A teď jedna lahůdka pro čtenáře jednoho z nejpodnětnějších blogů současnosti - GeoNa. Blog je opravdu nabitý důležitými informacemi a rozhodně byste jej neměli minout... ale má to háček. Není to lehké čtení už z podstaty; ačkoliv se GeoN snaží být co možná nejpřesnější, naše řeč oplývá mnoha významy, každý pojem má několik běžně známých významů nebo nuancí. Protože na jejich přesnou definici není prostor a ani to není cílem, je mnoho pojmů označeno uvozovkami - aby bylo jasné, že mají i jiný význam, že můžou být chápány jinak. Jenže mnoha lidem to dělá potíže - nejsou na množství uvozovek zvyklí a tyto je matou.

Dovolím si GeoNa ocitovat: „... říkají: pozor, je tu sice něco napsáno, ale může to být ještě i 'jinak' ... je zde celé spektrum možností, na které tímto upozorňuji ...“ Pokud si tohoto faktu jste vědomi a chápete, že uvozovky tam smysl mají, a i přesto byste to raději četli bez nich...
Jste si opravdu jistí?
Tak dobře... favelet na odstranění uvozovek

odstranění uvozovek

Script jsem vytvořil tak, že odstraňuje uvozovky pouze uvnitř tagů <p>, není tedy univerzální. Vyzkoušeno ve Firefoxu 1.5, Firefoxu 2, MSIE 5.0, MSIE 5.5, MSIE 6, Opera 7.02, Netscape 7.1.

Co delá a jak funguje - Zobrazí se upozornění "Uvědomuji si, že se připravuji o část významu článku." Pak se z dokumentu získají všechny uzly objektového modelu dokumentu, definované tagem <p>, a na nich se spustí funkce doOneTag (uzel dostává jako parametr). Pokud tento uzel má nějakou hodnotu, provede nahrazení uvozovek. Následně funkce zavolá sebe samu na všechny své poduzly.

12345
1163019780000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online