Wuwejův zápisník

Posledních 20 komentářů

Nejnovější komentář je jako první.

Jaromír Pečírka, Alfred Lukasey: Život a dílo mistra Leonarda
bb
2019-01-24 00:27:46
mimochodem ;) ............. doporučuji Tvé přízni :
1/ https://www.slovart.cz/knihy-v-cestine/pro-deti-a-mladez/mimo-edice/leonardo-da-vinci.-fantasticke-vynalezy.html?page_id=22066

2/ https://www.kosmas.cz/knihy/173679/bud-zdrav-hifigenie/ /defacto klidně kterýkoli z dílů komiksových sešitků/

Obé možná oceníš Ty i potomek ;) ..... mrk, mrk...
Veronika Hurdová: Krkavčí matka?
Wu
2019-01-17 22:31:34
Amen :).
To věčné soutěžení a poměřování je hrůza a snažím se dávat si na to pozor.
Odkazovaný článek je výborný, díky.
Veronika Hurdová: Krkavčí matka?
Tribun
2019-01-17 09:52:09
Ani mě ani moje děti už to nezachrání. Je pozdě. Všichni jsme již doživotně poznamenání tou zoufalou kombinací ambicí být dobrý rodič a nekompetencí se jím stát, už jenom proto, že se sotva dokážeme postarat sami o sobe, jíž se rodičovství vyznačuje. Bohužel, nic jako sériová výchova dětí neexistuje, každé dítě a každá rodina jsou prototyp. Asi jedinou radu pro rodiče, kterou jsem kdy četl a která mi bez dalšího dává dokonalý smysl, jsem četl shodou okolností včera:

"Nenechte se strhnout k poměřování, soutěžení a srovnávání. (...) Vaše dítě není závodní kůň nebo výkladní skříň, ale lidská bytost." (http://jansvancara.cz/5-nevyzadanych-rad-pro-rodice-amtery/)
Kresba - Trifid
Wu
2019-01-15 22:06:25
Uf, to se mi ulevilo :)
Samsung Galaxy S4 a upgrade na lízátko
Wu
2019-01-15 22:05:56
No jo, no. Kdyby s tím android neotravoval každé tři dny, možná bych se na upgrady/aktualizace vykašlal, ale takhle nezbývá než rezignovat. Pořád to dokola odklikávat prostě nejde.
Kresba - Zimní slunce
Wu
2019-01-15 22:03:51
Není to s Tebou tak špatné - ještě nevidíš krokusy úplně všude! :)
Kresba - Trifid
SV
2019-01-15 15:24:57
ale žiadny trifid, klíčiaca rodinka krokusov! ;-)
Kresba - Zimní slunce
SV
2019-01-15 15:23:17
no totok! žiadny krókus?! zaujímavé. ako prvé som videla psa ;-)
Fotobáseň Poslední noc
SV
2019-01-15 15:19:59
krásne
Samsung Galaxy S4 a upgrade na lízátko
fobinar
2019-01-15 07:29:17
Miluji předsevzetí. Moje nejoblíbenější je: "už nikdy nebudu pít", opravdu ho mám rád a vůbec s ním nešetřím. Mnohdy si na něj vyhradím celou neděli ale ve vzácných případech mu dám i celý víkend.

"Upgrady systému už nechci nikdy vidět" bude zřejmě také jedno takové že :)
Vladislav Vančura: Markéta Lazarová
Wu
2019-01-14 22:53:32
Tak můj výtisk je prosím Lazarová.

bb: no já nevím. Třeba takový Labyrint světa a Ráj srdce, to se mládeži těžko čte a přitom je to tak nadčasové. Tam si to o překlad vysloveně říkalo. I když já si samozřejmě užívám ten původnější.
U Vančury, kde je textomalebnost to hlavní, by to ale byla likvidace podstaty.

A.P.: dobrá, teď už jen abych na ten film naše čas :)
Mapa literatury - renesance, humanismus, reformace, manýrismus
Wu
2019-01-14 22:44:11
A. P.: Dobrá, začnu si dávat pozor.
Na to, kdy přiznat, že Wikipedii čtu :-D

Ke kronikám můžu jen bez jakýchkoliv výhrad souhlasit s tím, co jste napsal. Jsou to díla kulturní a tak je taky budu číst, a kvůli odkazům je a vlivu je znát potřebuji.
Ničeho smyšleného bych se rozhodně zbavovat nechtěl, to mě ani náznakem nenapadlo... zmiňoval jsem to proto, že "to pak z tý hlavy nedostanu" :). U těch českých kronik je to asi planá obava, ale třeba až se podívám na Geoffreye z Monmouthu... to abych k tomu četl paralelně i dějiny Anglie.

Článek pěkný - a že je konec světa jinde si zapamatuju. Musím se na Váš blog podívat podrobněji, díky za odkaz.
Fotobáseň Poslední noc
Wu
2019-01-14 22:33:44
Děkuju.
Ta Tvoje je skvělá. Vlastně celá ta vodní fotosérie, nádhera.
Mapa literatury - renesance, humanismus, reformace, manýrismus
A. P.
2019-01-13 12:36:51
Pokusím se teď trochu jinou formou odkázat na to samé, protože v předchozím příspěvku Váš stroj z linkoval jen půlku toho odkazu:
http://popotope.blogspot.com/2015/12/z-cech-az-na-opravdovy-konec-sveta-44.html
Mapa literatury - renesance, humanismus, reformace, manýrismus
A. P.
2019-01-13 12:33:38
Inu, Wu, s tou wikipedií je to jak píšete. Tedy napůl jsem to myslel vážně, protože to není ideální zdroj informací (a pokud jde o české prostředí, tak bohužel nepomůže ani anglická), napůl jsem to myslel ze srandy.

Dále, pokud jde o kroniky, i když je to už tak trochu mimo rámec této diskuse, která by měla mít za cíl hlavně doplňování Vašeho kánonu literatury, tak myslím, že to je složitější. Pokud budete brát kroniky jako historické prameny, tak samozřejmě že jim nelze plně věřit, zejména ne Hájkovi, který ji napsal ne jako historiografické dílo, ale jako zábavné čtení. Nicméně i v kronikáři č. 1, tedy Kosmovi, jsou nepravdy (třeba Libuše). Nicméně je mu třeba přiznat, že on na rozdíl od Hájka netvrdí, že to je historický fakt, ale že to je známo z vyprávění starců. Jenomže ty kroniky právěmají nejen ten historiografický účel, ale i ten kulturní, který se stává součástí pozdějších literárních, výtvarných i hudebních děl. A kdybychom se rozhodli se všeho toho nepravdivého zbavit, byl by náš svět o dost chudší a šedivější - jen si vemte, co všechno by se muselo odstranit z výzdoby (nejen) Národního divadla, kolik dalších knih by nevzniklo a o kolik oper (a to mě opera vůbec nebaví) bychom byli chudší (třeba Fridrich Smetana aby se šel oběsit), kdybychom chtěli zapomenout na výmysly třeba Hájkovy nebo vyložené falsifikáty těch dvou holek, co spáchaly "Rukopisy" ... Takže, i když to nejsou historické pravdy, své místo v naší kultuře mají. (To že by se na tom neměl stavět dějepis a politika, to je věc druhá).

No a konečně - samozřejmě že družina Lva z Rožmitálu vyslaná Jiříkem z Poděbrad došla do Santiaga. A dokonce právě ještě dál - až na ten konec světa, tedy Finisterre. I když, po pravdě řečeno, zrovna to byl trochu jejich omyl, protože ve skutečnosti západní konec světa (tedy kontinentální Evropy) je kousek jinde:
http://popotope.blogspot.com/search/label/Z%20Čech%20až%20na%20konec%20světa
Vladislav Vančura: Markéta Lazarová
A. P.
2019-01-11 22:52:32
Mám samozřejmě na Vančuru názor opačný než Tribun. Za literární onanii Vančurovo používání jazyka rozhodně nepovažuji. Naopak za odpudivou tentononc zase považuji způsob kytarové hry Briana Maye.

Naopak se s ním výjimečně shodnu v hodnocení filmu. Myslím, že se ho Wu bát nemusí. I když je trochu jiný. Ne snad estetickým vyzněním, ale dějem. Ale o ten koneckonců ani moc nejde.

A na okraj, to že Vančura psal "Markéta Lazarova" opravdu není tím, že by pro něj "Markéta Lazarová" bylo "příliš banální", ale prostě proto, že by to nebylo správně. Ve středověku a raném novověku fakt příjmení neexistovala (příjmení v dnešním slova smyslu byla v českých zemích zavedena až za Marie Terezie)...
Vladislav Vančura: Markéta Lazarová
bb
2019-01-11 00:57:11
Vidíš, to mi dobře kapeš do noty. Tohle je téma, které často s někým probírám.
Zpravidla, když se dostaneme k diskusi o současných nově vydávaných "překladech" z češtiny do češtiny, které v poslední době vycházejí, aby se pacholátka v té povinné četbě neztratila ...... A já jsemť rozpolcena na dvě půle - protože když to vidím, jak to chodí, tak to z jedné strany téměř chápu.... a na straně druhé mě z toho srdce bolí....
No, ale to byla spíše poznámka na okraj, a teď k Vančurovi samému a k Markétě.
Četla jsem tohle dílko kdysi pradávno na gymplu jako povinnou četbu, a celkem jsem se ztrácela. Pak po pár létech, kdy jsem Vančuru začala objevovat sama, a po skouknutí Vláčilova filmu jsem jí přečetla znovu, a byla jsem tím jazykem okouzlena.
Teď, asi před třemi roky, jsem viděla v divadle naprosto vynikající představení Markéty LazarovÉ /ano, všichni to tak skloňují a používají/. A proto, že to bylo doopravdy skvostné představení, chytla jsem slinu, že si knížku znovu přečtu.... Ale ouha... Nějak už jsem tak květnatému jazyku odvykla. A přiznám se, že asi třetinu knížky jsem si dost protrpěla, než si mysl na tu jeho větnou stavbu a rozkošatělý jazyk zvykla. I přesto, že jsem četla pasáž, u které jsem si přesně vybavovala, co se v tom místě odehrává, i přesto, že jsem rozuměla všem slovům, četla jsem některé věty i dvakrát, abych pochopila, co mi vlastně vyprávějí.
Nedávno v hnízdě jakýsi chuděra študák /klučina z deváté třídy/ právě Markétu vracel. Tak jsem ho hned kádrovala, jaké má dojmy. Byl trochu otřesen a trochu zmaten. Rozvyprávěl se o svém nadšení z Rozmarného léta, a pak se přiznal, že Markétu prostě nedočetl...
Nu takže tak... ale přesto... či možná že i právě proto, mám Vančuru nesmírně ráda.
Fotobáseň Poslední noc
bb
2019-01-10 22:55:35
Fotobáseň Poslední noc
bb
2019-01-10 22:41:47
nádherná fotografie. Připomíná mi jeden můj obrázek ze kdysidávna...
Vladislav Vančura: Markéta Lazarová
Wu
2019-01-10 22:11:51
Je to tvrdé hodnocení :), ale jistě, možnosti jazyka využíval na maximum.
Lazarova, asi máš pravdu, ale určitě jsem viděl i "Lazarová". Podívám se na ten výtisk, co mám (až se k němu dostanu).

Z Údolí včel jsem nadšený nebyl, ale spíš kvůli příběhu, než filmu a provedení. U Markéty jsem připraven předem, tak snad... :)

Posledních 10, 20, 30, 50 komentářů.