Wuwejův zápisník

Posledních 20 komentářů

Nejnovější komentář je jako první.

Michal Novotný: Zákulisí slov do třetice
Magdaléna Sikorová
2020-01-21 16:15:54
Dobrý den, chtěla bych vám poděkovat za propagaci knih i stránek mého tatínka. Další díl už nevyjde. Tatínek totiž už přes deset let nežije. Jsem moc ráda, že téma zákulisí a původ slov, jak je vykládal on, stále ještě někoho zajímá.
Michael Wilson: Jak číst současné umění
Wu
2020-01-19 21:42:25
tresen: vlastně nevím, co je těžší otázka, jestli definice umění, nebo odlišení umění a kýče. Možná je to jen jiný aspekt téže otázky.

Co se týče porozumění umění, nepomohla mi ani tahle příručka, co má teorii umění přímo v názvu: https://blog.wuwej.net/2016/09/03/richard-osborne-dan-sturgis-natalie-turner-teorie-umeni.html

Kdyby se v obecenstvu našel někdo, kdo by měl užitečný tip na knihu s dnes přijímanou teorií (nebo teoriemi) umění, byl bych nadšen.
Michael Wilson: Jak číst současné umění
tresen
2020-01-19 20:35:18
Akorát mě to nijak neposunulo směrem ke stavu, kdy bych si troufla říct, že vím, co je to umění.
Ale s tím se počítalo.
Michael Wilson: Jak číst současné umění
tresen
2020-01-19 20:29:59
To máte samozřejmě pravdu.
Kýč není parodie.
Jenže provokace taky vždycky není parodie.
Je Waterhouse určitě kýč, jak tvrdím? A jestli ano, proč se ocitl v té knize?
Mně ale šlo o něco jiného: o to, že se ve svých soudech nechám unést stejně jako Kishon, když jde o to, znectít někoho uctívaného.
Tím nechci říct, že se k němu přirovnávám.
Kresba - koráb Naděje
Wu
2020-01-19 19:56:27
No, vlastně se to nevylučuje, tam naděje hrála taky dost velkou roli...
Michael Wilson: Jak číst současné umění
Wu
2020-01-19 19:55:39
A. P.: díky za upozornění, už jsem se k té pasáži také dočetl.

tresen: ale to je spíš téma "umění versus kýč", než "umění versus jeho parodie"
Kresba - koráb Naděje
lojzo
2020-01-18 22:38:45
Ja v tom vidím Plť Medúzy.
Michael Wilson: Jak číst současné umění
tresen
2020-01-17 22:56:00
Nakonec jsem došla i k několika slovům, kterými Kishon bere těch pár výjimek na milost.:-)
Zdá se, že nejvíc mu /kromě teoretiků/ ležel v žaludku Beyus. A v tom mu nebudu oponovat.
Musím se ale přiznat, že mně leží v žaludku pár mistrů, jejichž majstrštyky coby protipóly moderních provokatérů ozdobil svou knihu. Za všechny: Waterhouse a jeho Paní ze Shallot. Před časem jsme se na to téma vybavovali v jedné diskusi a já jsem tam konstatovala, že sice vím, jaký srdcervoucí příběh vložil Tennyson do svých veršů, ale ať dělám co dělám, vidím Waterhousův ateliér, kde mistr právě usadil svou oblíbenou modelku Mary nebo Betty do požadované pózy na pódium s umně naaranžovanou draperií a pozvedá štětec, aby se dopustil první skici. Po jejím odchodu vyndá z vitríny vycpaného ptáka za účelem přípravných kreseb a dumá, jak pojednat kompozici, aby ptáčkové zpěváčkové neunikli uslzenému oku divákovu.
Tenhle umný akademismus mě vždycky dopaloval úplně stejně jako Kishona dopalovali moderní podvodníci.
Michael Wilson: Jak číst současné umění
A. P.
2020-01-17 21:10:13
Wu: jen bych podotkl, že od třešně nejde o přirovnání, ale o citaci jedné situace popsané Kishonem

třešeň: Vy máte sice v obecné rovině pravdu, ale tak k tomu přistupovat nemůžete, protože:
1. Kishon je v prvé řadě humorista
2. Už od názvu je patrné, že svou knihu nepojímá jako kunsthistorickou publikaci, ale spíš svým způsobem vypořádání se s těmi umělci, kteří jsou vlastně produktem oné Picassovy pomsty. A se způsoby, jakými si tito získávají pozornost. A se společností, která na to reaguje tak jak reaguje.
3. Protože ti moderní umělci, o kterých píšete Vy, tedy ti, kteří "opravdu pracujou", nejsou obsahem jeho hlavního tématu (kterým je bod 2), tak se o nich jen letmo zmíní (ve smyslu, že proti takovým moderním umělcům nic nemá, třeba někde v souvislosti s těmi čtverci). A myslím, že dělá dobře, protože tohle je taková šedá zóna, kterou je dost těžké interpretovat, už proto, že k získání pozornosti musí také používat podobně "popové" způsoby jako skupina v bodě 2. Třeba takový Jan Wolfchen Vlček - není to snadné interpretovat. A samozřejmě je pro něj životně důležité prezentovat se takovými hovadinami jako je zapálení galerie ve Vídni při vlastní vernisáži ...
Gordon Neufeld, Gabor Maté: Držte si své děti
Wu
2020-01-16 22:13:46
Lenka_Aw: myslím si, že jesle jsou opravdu velký zásah; u 3-6 měsíčních by mě to ani nenapadlo :-o

Tribun: těžko říct, autoři to píší z pohledu americké společnosti a dokonce to srovnávají s evropskými rodinami, které viděli, a konstatují, že v Evropě je to lepší. Každopádně jimi popisovaný stav je dost děsivý (a jak jsem psal, náznaky posunu vidím a slýchám taky).
Jak to rozlišit od vzdoru a puberty, nad tím jsem taky přemýšlel, ale tohle je jiné - je to bránění se, rodiče jsou "cizí" a dítě se utíká do společnosti "svých". Co se týče věku, popisují to z poradenské praxe už dřív, příklady jsou už od sedmi let. Sedm, dvanáct, čtrnáct. Příklad:

Kirsten bylo sedm let, když za mnou poprvé přišli její rodiče na konzultaci, protože byli rozrušení a znepokojení náhlou proměnou své dcery. Zničehonic začala dělat přesný opak toho, co se od ní očekávalo, začala být na rodiče velmi drzá, zejména pokud byly nablízku její kamarádky. Pro rodiče bylo její chování naprostou záhadou. Než nastoupila do druhé třídy, byla Kirsten, nejstarší ze tří sester, milující, vřelá a ochotná.

K socializaci - vidím to stejně jako Ty
Michael Wilson: Jak číst současné umění
Wu
2020-01-16 22:03:42
tresen: sotva jsem začal, takže zatím se bavím. Ovšem Vaše přirovnání k šimpanzům je také výborné :)

tribun: Tvoje motivy jsou výborné.
Osa provokace-uspokojení je zajímavá, a závěr "uspokojení z provokace" je sám uspokojující provokace :). No a to, že cílem je samotný umělec... ano, v tomhle světle dává smysl každá stránka recenzované knihy. Super, díky za komentář.
Michael Wilson: Jak číst současné umění
Tribun
2020-01-16 16:51:31
Tohle je hodně zajímavé téma a podle mne i dost zásadní, takže o něm přemýšlím už několik dní. Co jsem zatím vymyslel jsou spíš jen takové motivy, než ucelené myšlenky, ale třeba z toho jednou něco bude...

Umění má dva rozměry: provokaci a uspokojení a dvě formy: umění (art) a řemeslo (craft). Uspokojením myslím například estetický či spirituální prožitek, provokací pak podnícení takového prožitku. Uměním (art) je myšlena schopnost provokace, idea uměleckého díla, řemeslem pak schopnost toto dílo vytvořit.

Historicky splývalo umění s řemeslem, protože kdo neuměl řemeslo, neměl jak dílo vytvořit. Historicky rovněž umění představovalo především provokaci uspokojení.

To se ale s nástupem moderny změnilo, i když moderna je spíš důsledek těchto změn, než příčina. Jednak technika umožnila vytvářet díla i lidem s horšími řemeslnými schopnostmi. Naopak idea již není tak striktně závislá na fyzickém nosiči. Podstatnější je ale změna vztahu provokace a uspokojení, protože pro moderní umění platí, že jde o uspokojení z provokace.

Tyto změny podle mého soudu úzce souvisí s nástupem a rozvojem individualismu. Klasické umění se nebálo opakovat již vytvoření, inspirovat se jím, navazovat na něj a rozvíjet je, protože dílo bylo důležitější, než individuální tvůrce. Jak se ale individuu osamostatnilo, vyvstala potřeba originality a odlišení se. V moderním umění je cílem samotný umělec, proces tvorby a jejich odlišení od jiných umělců, hotové dílo je až druhotné. Proto může být dnes uměním i pomíjivá performance. Co může, musí, protože její reprodukce, byť v interpretaci jiných umělců, by z moderny učinila klasiku, z performance by se stalo divadlo. A z instalace socha.
Gordon Neufeld, Gabor Maté: Držte si své děti
Tribun
2020-01-16 16:33:20
Teď jsem se skoro vyděsil, že jako společnost máme zaděláno na docela slušný problém. Ale třeba to nebude tak horké.

Napadla mě ale jiná věc: jak rozlišit ztrátu vazby od přirozeného osamostatňování se, respektive od nekonflitkních vztahů? Ještě jinak: pokud si jako rodič myslím, že nemám s dětmi problém, je to proto, že nemám s dětmi problém, nebo proto, že jsem na identifikaci a řešení problémů rezignoval?

O jak starých dětech vlastně autoři hovoří? Myslím totiž, že taková puberta je vzdoru vůči rodičům založena. A vždycky jsem to vnímal tak, že je to mechanismus, kterým evoluce zajišťuje, aby nová generace zkoušela nové strategie.

A k tomu, co píše Lenka: Já naopak vždy prosazoval pobyt dítěte v kolektivu jako socializaci, ale tu jsem vždycky chápal ne jako změnu vazby z rodiče na vrstevníky, ale jako učení se sociálním dovednostem, tj. jak vycházet s lidmi, se kterými žádnou vazbu nemám a mít nechci, ale stýkat se s nimi musím, protože to budu konečně dělat celý život.
Gordon Neufeld, Gabor Maté: Držte si své děti
Lenka_Aw
2020-01-15 07:31:39
Knihu jsem teď nedávno taky četla a byla jsem ráda, že dává za pravdu mé intuici. U "nás" v Lucembursku je trend, že se děti dávají hrozně brzy do jeslí a ještě to zdejší "odborníci" omlouvají tím, že se ta tříměsíční, šestiměsíční mimina potřebují socializovat...
Michael Wilson: Jak číst současné umění
tresen
2020-01-14 19:24:28
Tak z toho Kishona jsem zatím v rozpacích. Ne že by nebyl vtipný a že by neměl pravdu v těch případech, které uvádí jako argumenty pro tvrzení, že "moderní umění" není žádné umění, ale pořád čekám, kdy se například zmíní o abstraktních plátnech, která nenamalovali šimpanzi anebo malíři na jejich úrovni, a třebaže si jich teorerici příliš nevšímali a neprodávaly se v aukcích za astronomické sumy, stály jejich autory hodně času a přemýšlení o otázkách, které si šimpanzi nekladou.
Ale ještě nejsem na konci, tak nevím.
Michael Wilson: Jak číst současné umění
Wu
2020-01-13 22:19:38
Jo, to je taky dobré :)
Michael Wilson: Jak číst současné umění
czSlav
2020-01-12 20:29:56
"Ve skutečnosti nic takového jako umění neexistuje. Existují pouze umělci."
- Ernst Gombrich
Jan Kulich: Konopiště
Wu
2020-01-08 22:44:04
Taky jsem se divil, že tam jsou, ale koneckonců je to tiskovina - a tahle má dokonce ISBN.
Anna-Carola Kraussová: Dějiny malířství od renesance k dnešku
A. P.
2020-01-08 10:04:14
Tak mi, třešňová milovnice moderního umění, pošlete mail. Můj mail je na mém blogu
Jan Kulich: Konopiště
Hana Kubíková
2020-01-08 09:51:24
Překvapuje mě, že takové brožury jsou na ČBDB:-) Ale jinak dobrý způsob, jak si zapamatovat něco víc, než že se topilo z chodby, aby panstvo nebylo rušeno:-)

Posledních 10, 20, 30, 50 komentářů.