Wuwejův zápisník

Posledních 20 komentářů

Nejnovější komentář je jako první.

Software pro zettelkasten - Obsidian
tengu53
2022-07-01 10:56:27
Co s článkem? Třeba publikovat v odpovídajícím vysoce impaktovaném periodiku. :-) Nebo na blogu. Nebo si ho schovat pro pozdější wow nebo ugh. Dávalo by mi smysl zkusit nějak přesvědčit generátor Jekyll (nebo kterýkoli jiný), aby obsah k publikaci na blog hledal přímo v k tomu určené složce obsidianového trezoru. Stejně tak obrázky. Generátory webů jsou docela flexibilní, takže by to mělo jít nějak nastavit. Ale nevím, jestli se do toho pouštět, mám jen jeden život. Každopádně, když něco vytvořím - obvykle je to post na blog, nebo jen text pro mě - nechávám to v Obsidianu jako samostatnou stránku. Co nejvíc prolinkovanou s dalšíma věcma. Pro pracovní věci Obsidian moc (jen s výjimkama) nepoužívám, protože si nechci radostnou "digitální zahradu" zaplevelit pracovní agendou.

Jinak údolní nauky = bojová umění. Mám to z knížky Anatém od Nela Stephensona. Je to dost divoké dílo, které u nás trochu zapadlo. A to i přesto, že je velmi dobře přeložené. Na blogu nejsem moc čtenářsky vstřícný, takže pojmy moc nedefinuju.
Ladislav Zibura: Prázdniny v Česku
Wu
2022-06-30 00:15:46
Přesně vím, co myslíš, taky mě to odrazovalo a Prázdniny jsem rozečetl až po prolistování. A jsou lepší.

Co se týče výletů, trochu zahanbeně musím přiznat, že jako přehled tipů jsem knihu vůbec nevnímal, takže jsem si žádné místo, které bych nutně chtěl nebo potřeboval navštívit, nezapsal.
Co je to Novikov?
Wu
2022-06-30 00:11:49
Nevím, možná poradí někdo z kolemjdoucích.
Ale myslím si, že při povrchové aplikaci "zarůst" nemůže. Nová kůže přirůstá pod ním a po čase se ta obarvená odloučí.
Ladislav Zibura: Prázdniny v Česku
Lenka
2022-06-29 11:18:26
O téhle knize uvažuju. :-) Taky jsem četla Pěšky mezi Buddhisty a komunisty a ještě tedy Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii. Co se týče Láďova stylu, mám s ním malilinký problém - někdy mi jeho sebeironické glosy přijdou až moc "na sílu". Ne tolik, ale přece. Nicméně pokud je tahle kniha v tomto uvolněnější, možná bych si dala říct. :-)

Btw. Naše jsi v ní nějaký konkrétní tip na výlet? :-)
Co je to Novikov?
Pavel
2022-06-28 23:17:17
Zdravim, chci se zeptat zda li se Novikov nějak vsterba pri zahojeni ranky a pokožka jiz zaroste nebo tam zustane a bude treba i videt. (po odstraneni kozniho znamenka) Vypada to jako tetování potom. Dekuji k tomuto
.
Co je to Novikov?
Pavel
2022-06-28 23:17:03
Zdravim, chci se zeptat zda li se Novikov nějak vsterba pri zahojeni ranky a pokožka jiz zaroste nebo tam zustane a bude treba i videt. (po odstraneni kozniho znamenka) Vypada to jako tetování potom. Dekuji k tomuto
.
Software pro zettelkasten - Obsidian
Wu
2022-06-28 23:16:59
Já jsem popis svých nejasností nad systémem ukládání přidal do článku o Obsidianu, protože to v něm řeším, ale nebylo to asi úplně šťastné, protože to vypadá jako bych to od něj očekával.
Vůbec ne! Vím že je to na mě a líbí se mi volnost Obsidianu.
Akorát v tom pořád trochu tápu.

Ale dualita s blogem mě trápí víc. Je v těch popisech zoologických zahrad zmíněno, jak pracovat s produktem který z myšlenek vznikne? Tj. když z pěti propojených poznámek napíšu článek, tak
- co s článkem - taky do systému?
- co s myšlenkami - prolinkovat na článek?


Mimochodem moc pěkný blog.
Co jsou to ty údolní nauky?
Software pro zettelkasten - Obsidian
tengu53
2022-06-28 13:54:27
Obsidian existuje i jako flatpak. Jinak píšete, že vám chybí logický systém základní hierarchie poznámek a složek. To ale IMHO není chyba, ale základní vlastnost. Tyto nástroje (Obsidian, Logseq nebo placený Roam) jsou koncipovány jako nehierarchické - máte mrak víceméně rovnocenných prolinkovaných poznámek, z nichž pak nějaký systém samovolně povstane. Jediné, co je potřeba, aby poznámek bylo dost a byly smysluplně prolinkované a ten systém se v nich vyvinul. Je to jako chovat Tamagochi.

Ale pokud chcete, můžete si jakoukoli hiearchii sám vytvořit. Obsidian je spíš takové pískoviště, kde si postavíte, co chcete. A to je cool, ale taky náročnější na naučení a implementaci do svýho workflow. Na webu se dá najít spousta tipů, jak si svoji poznámkovou "digitální zahradu" tvořit. Ale osobně bych se na tyto návody vybodl a zkoušel si svou cestu. Jó Obsidian je to nejlepší, co mě v oblasti softwaru v poslední době potkalo, doporučuju ho každýmu, kdo nějak pracuje s informacemi. A dalo by se o tom povídat dlouho...
Vítězslav Kremlík: Obchodníci se strachem
Wu
2022-06-24 22:53:28
Teď ještě aby měla pravdu, že :)
Vítězslav Kremlík: Obchodníci se strachem
svedek
2022-06-22 18:21:06
Odvážná kniha v této době. Otevírá oči.
Terry Pratchett: Lehké fantastično
Wu
2022-06-10 23:05:16
Díky za doplnění!
(Ten formát jsem neznal, i když vlastně není divu - audioknihy neposlouchám.)
Terry Pratchett: Lehké fantastično
Mungo
2022-06-09 18:39:10
Lehké fantastično (a také Čaroprávnost a Barva kouzel) vyšlo již v roce 2008 jako audiokniha v podání překladatele Jana Kantůrka, tehdy ještě na CD.
Mnozí tehdy říkali, že Jan Kantůrek lépe překládá než interpretuje. Autora Zeměplochy i jeho originálního překladatele do češtiny již odvedl Smrť ...
Dnes jsou audionahrávky na webu audioteka.com nebo onehotbook.cz v podání Jana Zadražila a Zuzany Slavíkové. Dají se stáhnout i jako MP3 - i když pro audioknihy je nejvhodnější formát M4B (kontejner pro AAC audio s možností poznámek a členění na kapitoly).
Rabi Nilton Bonder: Jidiše kop
Wu
2022-06-07 00:09:20
Ano, příklady to zachraňují, z nich se dá získat jakási představa. Ale co si neumím představit, je jak bych ty metody nebo přístupy aplikoval. Asi to chce mnohaletou praxi a neustálé cvičení a přemítání...
(jako ostatně všechno, že 🤔)
Vaclav Smil: Energie - Průvodce pro začátečníky
Wu
2022-06-07 00:06:50
Bohužel, takhle do neznáma knihy nepůjčuji a prodat ji nechci.
Rabi Nilton Bonder: Jidiše kop
A. P.
2022-06-05 06:18:38
Já si myslím, že ty teoretické úvahy jsou tam možná trochu až příliš na efekt, snad aby to působilo takovým až esotericko-filosofickým dojmem, aby to přilákalo i tuhle skupinu potenciálních čtenářů (anebo třeba ne a je to prostě tím, že k pochopení člověk potřebuje přípravu v ješivě 😀). Nicméně, ať tak či onak, myslím, že užitečnější pro pochopení jsou ty příklady (i když někdy samozřejmě vypadají dost na hlavu). Případně lze tyto postupy vystopovat v anekdotách nebo v umění. A nemusí to být zrovna umění nějaké jidiše kop, namátkou mě napadá třeba Lynch (pokud jde o ty skryté významy zjevného a zjevné významy skrytého). Každopádně Vám něco pošlu.
Vaclav Smil: Energie - Průvodce pro začátečníky
Dalibor
2022-06-04 09:06:32
Rad bych si ji koupil nebo pucil, jak pevnou vazbu, tak i e-knihu.
Vaclav Smil: Energie - Průvodce pro začátečníky
Dalibor
2022-06-04 09:05:52
Nemáte náhodou tuto knihu k dispozici ? Nebo e-knihu, rad bych si ji pujcil nebo koupil, dekuji redem
Nicholas Goodrick-Clarke: Černé slunce
Wu
2022-06-03 14:39:48
Teď jsi mě dokonale zmátl. Jak souvisí WEF a Schwaab s neonacismem?
(Nebo s konspiracemi?)
Nicholas Goodrick-Clarke: Černé slunce
jm
2022-06-03 11:43:20
Ale tyto skutečnosti by neměly zakrývat objektivní komičnost činnosti Klause Schwaaba, protože lepší zosobnění bondovského überpadoucha už nikdo neuvidí. "We infiltrrrated all ze goverrrmentz."

Stejně tak ty sjezdy WEF lidí v privátních tryskáčích si zaslouží všechny sarkastické komentáře - tam nejde ale o konspirační teorie, protože you will own nothing and you will be happy je oficiální kampaň.
S. O. Lilienfeld, S. J. Lynn, J. Ruscio, B. L. Beyerstein: 50 největších mýtů populární psychologie
Wu
2022-05-24 08:26:00
On se mi tu vždycky čas od času objevil někdo, kdo prošel jakýmsi prozřením a na základě následného přesvědčení o své pravdě ji začal více či méně agresivně šířit. "Wiggs Dannyboy" (mimochodem postava z knihy Toma Robbinse https://blog.wuwej.net/2012/08/01/tom-robbins-parfem-blazniveho-tance.html), původně "Mordemy", později "Psychoanalýza", byl asi nejaktivnější (a nejpovýšenější). Vizte například komentáře u zmíněné knihy.

Dnes se už jen divím, kolik času a energie jsem byl ochoten investovat do takových diskuzí 🤦.

Posledních 10, 20, 30, 50 komentářů.