Wuwejův zápisník

Laura Gutmanová: Mateřství a setkání ženy s vlastním stínem

02.04.2015 00:08, Wu | knihy | duše | výběr z knih | komentáře -

obálka knihy Mateřství a setkání ženy s vlastním stínemDalší z nesmírně hlubokých knih pro ženy, popisující aspekty toho, co mužům zůstane navždy nedostupné – dávání nového života. A ukazující, že to rozhodně není žádná pohádková procházka růžovou zahradou, že je to otřes a zboření všeho, narušení těla i duše.

Máme-li strach přiblížit se k světu dospělých a rodíme-li zdětinštělé, narozené miminko má jen málo společného s oním děťátkem, jež jsme si ve svých představách vysnily podle pohádek, které nám od dětství vyprávějí. Je to miminko, jež bez ustání pláče, špiní plínky, nechce pít z prsu, je příliš malé, velké nebo tlusté, nedokáže se napojit na matku, je příliš neklidné. Je to miminko, kterým se nemohu chlubit před návštěvami, které mě nenechá na pokoji, nebo se nikomu nepodobá. Je to chlapeček, i když jsem chtěla holčičku, nebo se naopak narodilo dřív či později, než se očekávalo, přišlo na svět císařským řezem, ačkoliv jsem očekávala vaginální porod, nepřibírá a není k utišení nebo nespí a je neklidné. V každém případě je jiné, než jsem očekávala. Je to cosi zcela neznámého. A toto vše je novorozenec: je to systematický projev stínu každé z nás, to znamená všeho, co odmítáme, neznáme nebo co zraňuje samotnou podstatu naší existence. Naše okouzlení vlastním břichem a oslava barvotiskového těhotenství se zde dostává do tvrdého střetu se skutečným tvorem z masa a kostí, který neustále pláče.“ (Str. 86)

Po narození zůstává matka s dítětem propojena emoční vazbou, dítě ještě není samostatné, izolované, a nadále se spolu ovlivňují:

Miminko i matka zůstávají nadále spojeni v emocionální sféře. Novorozenec, který vyšel z fyzického a duchovního lůna své matky, je dosud součástí emocionálního prostředí, do něhož je vnořen. Jelikož zatím nedošlo k rozvoji intelektu, uchovává si své subtilní, intuitivní i telepatické schopnosti, jež jsou zcela napojené na matčinu duši. Miminko se tudíž stává systémem, jehož prostřednictvím se projevuje matčina duše. Jinými slovy, vše, co matka prožívá, co si pamatuje, co ji trápí, ale i vše, co odmítá, dítě prožívá jako něco, co se děje i jemu, protože v tomto smyslu jsou to dvě bytosti v jedné.“ (Str. 19)

A tak při nemocích dítěte, zejména těch úporných a opakujících se nebo psychosomatických, je zapotřebí ptát se, co je příčina u matky, co tíží ji. A také to, co vytěsnila:

A nejúžasnější na tom je, že dítě cítí jako vlastní vše, co cítí jeho matka, zvláště pak to, co si ona sama není schopna připustit, tedy co se nenachází v jejím vědomí, ale co odsunula do stínu.“ (Str. 20)

Další, velmi důležité téma, je role otce po porodu. Zmatení rolí, které je dnes běžné, má v té době velký dopad. Žena potřebuje, aby jí muž byl citovou oporou.

Poskytovat oporu znamená zajistit, aby se matka mohla do emoční vazby ponořit, postarat se o všechno ostatní, domácnost, v šestinendělí, kdy se její vědomí „pohybuje mimo logiku a příčinnost“ (Str. 124).

Muž tedy má chránit před vlivy okolí a náporem rad, kritiky, zajistit aby žena neztrácela energii obranou. Podporovat ji, akceptovat situaci, pečovat, nezpochybňovat. Obvykle to ale neumí, protože o emoční vazby a vztahy, i mužovy, se stará žena – a ta má teď úplně jiné starosti.

Při péči o děti nejsou rozumová rozhodnutí to nejdůležitější, ve hře jsou pouze emoční faktory. Je-li otec spojen s dyádou tím, že poskytuje matce emoční podporu, je vtažen do hry a vytváří tak triádu.
V dnešní době neví spousta otců téměř nic o tom, co má otec dělat a v čem spočívá jeho role; když se stávají otci, jsou ve stejné míře osiřelí jako řada matek. Čím ‚osiřelejší‘ v citovém slova smyslu je otcova psychika, tím obtížnější pro něj bude chránit rodinu a skýtat jí oporu.
“ (str. 128)

(Otec má čerpat podporu ve svém nenarušeném emočním systému, v práci, zdatnosti, pozici, moci – a volném času.)

Druhá etapa mužské role je zajištění emoční separace, to matka jejíž přirozenost je vazbu vytvářet a udržovat, nedokáže. Muž získává matku zpět a uvádí dítě do světa dospělých.

Kniha prochází všechny aspekty mateřství, emoční vazbu, poporodní deprese, narušení fyzické i duševní integrity po porodu, kojení, šestinedělí, dětské nemoci jako projev emočního nastavení matky (zhmotnění stínu), právo dětí na pravdu, vymezení hranic, rodinné zvyky, násilí, zaměstnání matky aj.

Hodnotit si netroufám – jako muž jen málo co ze zmíněných věcí mohu pocítit, a tak by to bylo jen jalové intelektuální stavění vzdušných zámků. Jen ohromen opatrně našlapuji.

Kniha popisuje to, o čem málokdy tušíme; nejen muži, ale i ženy. O tom, co je skryté. O stínu. Velmi doporučuji.

nakladatelství Maitrea, Praha 2013, ISBN 978-80-87249-46-8, cena 295 Kč

12345
1427926080000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online