Než se pustím do recenze, musím si udělat srovnání s předchozí knihou Cesta divokého muže - tahle publikace má totiž v originále název "Od divokého muže k mudrci" a má být pokračováním, ne-li přepracováním knihy původní. Má být také vhodnější pro práci v mužských skupinách, což nemůžu příliš posoudit, ale je to další odlišnost.
Nejprve společné názvy kapitol (obsah může být samozřejmě také přepracovaný):
Jak vidno, jádro publikace je stejné, zabývá se mužskou spiritualitou a mužskou emancipací, tedy něčím, co v dnešní společnosti chybí a co - možná - stojí za spoustou zdánlivě odlišných věcí. Myslím tím "gender" studie, konflikty a snahy řešit je pomocí kvót, zákonů apod.
Podívejme se teď na rozdíly. Zatímco starší "Cesta divokého muže" má jasno, vidí před sebou "Úkol sjednocení" a "Dvě cesty", novější "Stát se moudrým mužem" si klade otázku "Existuje něco jako mužská spiritualita?".
Předchozí kniha popisovala různé přístupy muže k životu - tvůrce, agresor nebo nevyrovnaný, všímala si "Prázdné duše"; nová hovoří o "Nespoutaném muži" a o dvou vzorech, "Jan Křtitel jako klasický iniciátor" a "Svatý Pavel jako učitel a mistr".
Minule se Rohr hodně zabýval dualitami - "Jin a jang", "Ženské a mužské ctnosti", "Levá a pravá hemisféra mozku", "Konání a bytí", dnes dostala prostor témata jako "Prožívání smutku" nebo "Starobylý jazyk spirituality".
Bohužel mnohem větší prostor dostalo i křesťanství. Bůh, Ježíš, Jan Křtitel, svatý Pavel zazní snad v každé kapitole. Je to pořád Rohr, pořád ví přesně, o čem mluví, ale už ho nemůžu doporučit každému. V minulé knize mi to nevadilo, tady ano.
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.