Wuwejův zápisník

David Gruber: Proč ženy muže (ne)chápou

24.10.2008 23:19, Wu | knihy | komentáře -

obálka knihy David Gruber - Proč ženy muže (ne)chápouAno, muži a ženy se od sebe opravdu liší, ať už se tomu bráníme, nebo to respektujeme. Je až neuvěřitelné, kolik partnerských problémů je "pouhé" nedorozumění a špatná komunikace. A tak se i známý badatel a mistr duševních technik David Gruber rozhodl vstoupit na výnosný trh knih o vztazích mezi muži a ženami (vždyť kdo by nechtěl své problémy vyřešit a tyhle knihy vypadají, že poradí jak na to).

V první části knihy autor rozvíjí odkaz klasiků Graye a Peaseových, poměrně stručně a svižně, bez balastu a opakování informací, na rozdíl od amerických příruček, kde je nacházíme více než často. Pokouší se aplikovat své psychovzorce. Kdo jste o nich ještě neslyšeli, vězte, že se jedná o vzorce popisující lidské jednání, známe-li vzorec, můžeme jej aplikovat na tisíce neznámých situací a vždy budeme vědet na čem jsme. Ale je tomu tak opravdu? Já jsem v tomto směru poněkud skeptický. Čím je vzorec obecnější, tím míň informací nese a tím menší je z něj užitek. A navíc, duše není matematika. Co si myslíte o vzorci „DL:SO“, neboli „dávný lovec:strážkyně ohně“? Nebo o vzorci „2H:20L“, popisujícím intimní soužití z hlediska muže a ženy, tedy „2 hodiny : 20 let“? Trochu drastické zjednodušení.

V dalších částech se kniha snaží být hodně pestrá. Najdeme tu kus docela pěkné povídky a la Karel May, ilustrující „odcházející svět drsného muže“. Škoda jen, že si ji hned vzápětí autor sám pochválí. Po chvíli textu narazíme na rozhovor dvou mužů a dvou žen na téma "mužopud" versus "ženopud". S chutí se začteme, čteme, čteme, ale při patnácté stránce už nás chuť opouští. A to nás ještě deset stránek čeká. Záměrně se nehodnotím obsah rozhovoru - kdo to má těžší v namlouvání z hlediska pudů, mužského (zasít símě do co nejvíce žen), versus ženského (zaopatřit potomka a sebe). Sci-fi povídka o zrcadlovém světě rozhodně nepostrádá nápady, jenom ten spád trochu vázne. Na samý závěr nás čeká něco pikantního - kapitolka „Co mi dalo setkání s Davidem Gruberem“, ale její přečtení lze doporučit jen odvážným čtenářům. Málem jsem nabyl dojmu, že autorovy kurzy duševních technik dokáží opravdové zázraky.

Celkový dojem? Nevhodné zjednodušování. Ale ponechme o knize promluvit autora: „Snad poprvé v moderní historii vydávání knih je zde v jedné publikaci sklouben žánr populárně naučný s beletrií, sci-fi a s dramatem. Toto první vydání se nejspíše zanedlouho stane vzácným sběratelským kouskem - jako ostatně každé první dílo nového žánru nebo nové kombinace dosavadních žánrů.

A proto neváhejte, utíkejte do nejbližšího knihkupectví ... a kupte si raději některého z klasiků.

(Z archivu - psáno pro knihovnice.bloguje.cz, leden 2004)

12345
1224883140000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online