Wuwejův zápisník

David Gruber: Rychločtení, rychlostudium, informační management

06.08.2011 00:01, Wu | knihy | komentáře -

David Gruber: Rychločtení, rychlostudium, informační managementO experimentu s rychlejším čtením jsem psal u knihy Gerharda Hörnera, psal jsem také o tom, že pro praxi je Hörnerova kniha naprosto nepoužitelná a že i přes rezervovanost k Davidu Gruberovi mi nezbyde než si pořídit publikaci od něj.

Je to již sedmé vydání a není divu, Gruberova metoda je opravdu komplexní. Zatímco ostatní zahraniční techniky se soustředí především na zrychlení práce oka a rozšíření jeho rozsahu, David Gruber dává stejný, ne-li větší důraz na rozvíjení podpůrných schopností mozku. Z třiatřiceti takzvaných „zbraní školeného čtenáře“ je technice oka věnovaných sotva pět, zbytek jsou věci jako soustředění, paměť, vcítění do autora, rozpoznávání známého apod.

Kniha je skutečně učebnice, na začátku je několik úvodních testů, následuje popis zmíněných „zbraní“, pak je přes padesát stránek cvičení a dalších asi sedmdesát stran závěrečných testů. A je to učebnice funkční - cvičení jsem nedělal ani poctivě, ani pravidelně, navíc jsem po letech čtení už měl poměrně široké zrakové rozpětí a rychlost mimo běžný průměr 200 slov za minutu a tudíž menší prostor pro skokové zrychlení. Přesto jsem se z 330 dostal na 460 - a ještě mám kde přidávat (například zkrácením doby fixace).

Bohužel ani zde se Gruber nevyhnul všudypřítomné sebechvále a sebepropagaci. Horuje proti reklamě, v níž průměrný specialista křičí a vychvaluje své služby, protože odborník to nemá zapotřebí.

David Gruber umí podle nezávislých zdrojů a certifikátů i podle mne už desítky let kombinovat myšlení odborníka z pedagogiky, psychologie, neurofyziologie (tedy části medicíny), ekonomie, lingvistiky (filologie, jazykovědy, poezie a krásné prózy či žurnalistiky), informatiky (kybernetiky), matematiky a statistiky, fyziky, historie, geografie (mulitkulturních rozdílů). To je těžko napodobitelné, tomu se dá obtížně konkurovat.
Jak k této schopnosti Davida Grubera došlo, jak vznikla, když můžete mít pocit, že na takové know-how je třeba vystudovat aspoň sedm vysokých škol a být MUDr. PhDr. RNDr. JUDr. Ing. Mgr...?

(str. 175, ze „slov pozorného absolventa Gruberových kurzů“, PhDr. Vladimíra Čermáka)

A neuvědomuje si, že školený čtenář, čtoucí mezi řádky, vnímá jeho motivaci, dekóduje ublížené poznámky o průměrných školitelích, parazitujících na jeho metodě s patentovaným názvem. Škoda, že se nesoustředí jen na ni, protože její kvalita - a ta je nesporná - hovoří sama za sebe.

Tedy skutečně, psychovzorec profesionální koncentrace neobjevili a neformulovali ani na Oxfordu, ani na Harvardu, ani na Princetonu, ani na Univerzitě Karlově - ten se skutečně zrodil v hlavě Davida Grubera. Samo zrození mohlo trvat třeba dva dny, ale předcházelo mu dvacet let výjimečně kvalitního vzdělávání autora a dalších dvacet let praxe spojené s neustálým celoživotním studiem a soukromým výzkumem.“ (Str. 90)

Když se přes tohle dokážete přenést, rozhodně nebudete litovat.

nakladatelství Management Press, Praha 2010, ISBN 978-80-7261-184-3, cena 360 Kč

12345
1312581660000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online