Wuwejův zápisník

Honza Vojtko: Vztahy a mýty

25.06.2021 21:27, Wu | knihy | komentáře -

obálka Vztahy a mýtyVztahy jsou těžké, to asi vědí všichni. Každý vztah vyžaduje práci obou partnerů aby rostl – nebo aby se alespoň nezhoršoval. Bohužel jsou také zatíženy spoustou tradovaných mýtů, kterým lidé věří a které jim vůbec nepomáhají. Jaké to jsou?

Třeba že když potkáme toho pravého, je to záruka trvalého štěstí. Že když si budeme říkat úplně všechno, je to teprve ten správný vztah. Že ve skutečném vztahu nemůžeme pociťovat bolest. Že na vše postačuje tolerance. U toho se trochu zdržím; on je totiž rozdíl mezi tolerancí, v podstatě povýšeneckým postojem, kdy tolerujeme „někoho horšího“ než jsme my, a skutečně potřebným přístupem – respektem.

Respekt neznamená automaticky souhlas s něčím a někým.

Pamatujete na bludný kruh? Na to, že moje emoce vyvolává moje myšlení? Z toho vyplývá, že druhému prostě musíte říct, co se ve vás děje, protože on či ona nemají k dispozici nic než signály neverbální komunikace (když se například zamračíte nebo zvednete obočí), které ale čtou jen na základě svého myšlení (!), tj. podle svých předchozích zkušeností, a ne podle vašich. Takže my všichni musíme otevřít pusu nebo sednout a něco napsat, prostě použít verbální komunikaci a tomu druhému sdělit, co se v nás děje.

Ne proto, abychom vyčítali, ale abychom toho druhého v podstatě požádali o pomoc, aby to, co v nás spouští negativní emoce, třeba už nedělal nebo se o to alespoň pokusil. (Str. 41)

A tak dále, kapitol je celkem devatenáct a dotknou se všech fází vztahů, od jejich počátků přes udržování až po rozpad – nebo neexistenci. I být sám a spokojený je v pořádku.

Kniha je psaná moderně, lidsky a čtivě. Každá kapitola je navíc uzavřena konkrétním „příběhem z terapeutovny“, které jsou pochopitelně to nejzajímavější. Tudíž rozhodně doporučuji!

Odkazy:

VOJTKO, Honza. Vztahy a mýty. Praha: Paseka, 2020. ISBN 978-80-7637-036-4.

12345
1624649220000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online