Wuwejův zápisník

Dita Pepe: Autoportréty / Self-portraits

12.04.2023 20:05, Wu | knihy | výběr z knih | komentáře -

obálka knihy Autoportréty / Self-portraitsMyšlenka stylizovat se v portrétech do někoho jiného není vůbec nová, řada fotografů sehrávala role, používala převleky a měnila identitu.

Způsob jakým to dělá Dita Pepe je však mimořádný.

Na rozdíl od Sherman a Morimury ve svých portrétech nikdy nemění pohlaví, vždy zůstává ženou a její tvář je přes všechny proměny jasně rozeznatelná. Tyto portréty jsou pro Pepe prostředkem poznávání jiných lidí, impulsem k hledání životních hodnot a současně způsobem autoreflexe i terapie z vlastních problémů, frustrací a krizí. (Z úvodního textu Vladimíra Birguse)

Kniha obsahuje tři cykly – Autoportréty s ženami, Autoportréty s muži a Autoportréty s rodinami.

Autoportréty, Silke

Dita Pepe je v nich vždycky přizpůsobená svému protějšku, a to dokonale. Oblečením (to si od fotografovaných i půjčovala, aby zapadla do stylu a formy), pózou, účesem i výrazem.

Ukazuje v nich, že je ženou mnoha tváří. Jednou je sebevědomou manželkou bohatého podnikatele, jindy prostou venkovskou dívkou v šátku a květovaném plášti, sedící s obdobné oblečenou babičkou v domově důchodců, potřetí je matkou početné romské rodiny, jindy zase afektovaně se usmívající sběratelkou vzácného porcelánu nebo jednou ze dvou sportovkyň, sebevědomě předvádějících svá vycvičená těla v trikotech. Dcera, vnučka, sestra či přítelkyně mnoha žen. Manželka, milenka a kamarádka mnoha mužů. Matka mnoha dětí. Chameleón. (Z úvodního textu Vladimíra Birguse)

Autoportréty, René

Vybral jsem jen dvě ukázky, hodně rozdílné, ale stejně to není tak působivé – teprve při procházení stránky za stránkou nepřestáváte žasnout.

Zároveň je to zároveň studie nejrůznějších prostředí (pokoje fotografovaných lidí), sociálních vrstev i psychologie. Můžete se zaměřit na to, co je pro fotografované důležité, co chtějí ukázat, jak se tváří, jak se oblékají…

Pokaždé, když vezmu knihu do ruky, listuji znovu a všímám si dalších detailů. Prostě skvělé!

Odkazy:

PEPE, Dita. Autoportréty. Praha: KANT - Karel Kerlický, 2012. ISBN 978-80-7437-069-4.

12345
1681322700000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online