Wuwejův zápisník

Pavel Vančát, Roman Buxbaum, Miroslav Tichý: Miroslav Tichý

02.03.2023 18:58, Wu | knihy | komentáře -

obálka knihy Miroslav TichýMiroslav Tichý byl malíř, fotograf a svérázná figurka, žijící v ústraní v Kyjově. Komentáře o něm mluví jako o tamním Diogenovi a přirovnání je to trefné – s postupem času stále méně dbal o svůj vzhled i hygienu, své potřeby minimalizoval, tvořil s pomocí běžných věcí i odpadu. Nešlo ale o rezignaci nebo duševní poruchu (i když do psychiatrické léčebny ho samozřejmě státní moc umisťovala pravidelně), spíše o filozofii a životní program.

Zříkal se vymožeností moderního světa, aby nemusel přistoupit na jeho nároky. „To stačí, to je dobré až dost,” stále opakoval. Když potřeboval černou barvu, sáhl do komína a hrst sazí smíchal s olejem. Když mu byla zima na nohy, ohřál si je v popeli. Úsporné prostředky, jejich redukce na to nejdůležitější a soběstačnost náležejí k osobitému typu filosofie, který ho provází po celý život. Nekoupat se a nosit roztrhané šaty bylo vysvobozením z měřítek společnosti, která má jiné cíle než on.(Str. 46)

Přesto že se tedy jevil navenek jako zkrachovalec, leccos jej odlišovalo.

Svůj důsledný „low-tech” a „do-it-yourself” přístup Tichý uplatňoval na celý svůj životní prostor, včetně negace či ignorace běžných pravidel pořádku a zdravovědy. Přes svůj osobitý způsob existence však nikdy nežil v naprosté izolaci, vždy měl kolem sebe úzký okruh přátel, kteří respektovali jeho odlišnost a vážili si jeho umění. (Str. 33)

Opravdu tedy diogenovská postava. Svépomocný přístup ke světu se nejvýrazněji projevoval v Tichého fotografickém vybavení, to je neuvěřitelné a fascinující:

Aby ušetřil peníze, často nakupoval 60mm filmy a potom je stříhal v temné komoře po délce na dva pruhy. Temnou komoru si zřídil v místnosti na dvoře domu. Zhotovil si zvětšovací přístroj z prken a dvou latí, které vytrhl z plotu. Latě jsou spojeny plechem, tak aby se daly podélně posouvat — tím se zaostřoval obraz. Aby zabránil sklouznutí hlavy zvětšováku, zaklínil mezi latěmi další kus plechu. Osvětlovací hlavu sestrojil z plechovky, do které zabudoval žárovku. Objektiv odebral z vyřazeného aparátu. Mezi zdrojem světla a objektivem vytvořil z překližky těsnění s otvorem pro převíjení svitku negativu. Celý přístroj byl neprodyšně oblepen černým papírem, lepicí páskou a ústřižky látky. (Str. 46)

Vyráběl si fotoaparáty ze starých plechovek, skel z brýlí, teleobjektivy pro focení na dálku z papírových trubek nebo plastových rour, velké čočky si brousil z plexiskla (!), všechno to připevňoval na prkénka, závěrku z překližky ovládal krejčovskou gumou. Je samozřejmé, že se to projevilo i na fotografiích samotných.

Jsou Tichého fotografie vůbec fotografiemi? Tato zdánlivě nesmyslná otázka je jedním z ústředních klíčů k Tichého dílu i fotografii vůbec. Pokud moderní „uměleckou fotografii“ chápeme jako určitý v čase se vyvíjející obrazový kánon, stojí Tichý vlastně naprosto mimo něj. Můžeme zde mluvit o návratu nejen před modernu, ale i před samotné zakladatele fotografie; o příbuznosti s piktorialismem či dokonce jeskynními malbami. Nic z toho však plně nevystihuje radikální autonomii a izolovanost Tichého artefaktů od projektu „fotografie“ jako moderního sociálního i uměleckého fenoménu, od oné fotografie, do níž jsme všichni zrozeni. (Str. 35)

Ano, Miroslav Tichý je fenomén sám pro sebe, stvořil vlastní kategorii, umění fotografie úplně rozsekal na kusy a z něj ho nechal znovu vyrůst, tedy spíše jeho obrysy a podstatu. Jsou to pra-fotografie, bazální, rodící se.

Miroslav Tichý, str. 39-40

Když jsem ho upozornil na skvrny od bromu, odpověděl: „Chyba, chyba. To dělá tu poésii, tu malířskou kvalitu. Filosofie myslí abstraktně, ale fotografie je něco konkrétního, to je vjem. Oko, to, co vidíš. To musíš mít v první řadě špatný aparát! Jestli chceš být slavný, musíš něco dělat tak blbě, že tak blbě to na světě nikdo neudělá! Ne tak pěkně, krásně vypiplaný, to nikoho nezajímá.“

Je udivující, kolik „chyb“ a „nedostatků“ Tichého práce snesou: vše podsvětleno nebo přesvětleno, nedoostřeno, poškrábané negativy, vyvolávané na fotopapíře buď vyříznutém od ruky, nebo dokonce utrženém, na všem prach a špína, neřád ve fotoaparátu, v temné komoře, otisky prstů, skvrny od bromu, místa vykousaná krysami a rybenkami. Cesta fotografií poté, co opustily temnou komoru, je žalostná. Proces jejich vyzrávání začíná několikaletým pohozením do vysoké vrstvy prachu. (Str. 50)

Miroslav Tichý, str. 67-68

Jsou tak hrozné, až je to krásné. Svým způsobem z nich totiž zbylo to, co je podstatné, co nezakryje ani nedokonalost aparátu. Tvary, kompozice.

Odkazy:

VANČÁT, Pavel, BUXBAUM, Roman, TICHÝ, Miroslav. Miroslav Tichý. Praha: TORST, 2010. ISBN 978-80-7215-396-1.

12345
1677779880000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online