Občas narazím na sociálních sítích na fascinující rentgenové fotografie lidí nebo věcí. Tentokrát byl jejich výběr natolik rozsáhlý, že mě přiměl podívat se po jejich autorovi a zjistit, jestli nevydal nějakou obrazovou publikaci. Vydal, dokonce tři, tohle je první z nich – reprezentativní výběr nejlepších fotek, rozdělený do čtyř kapitol:
Proces, jakým pracuje, je komplikovaný – má olovem vyloženou místnost s těžkými posuvnými dveřmi (taktéž pokrytými olovem). Rentgenové paprsky procházejí objektem a dopadají na stejně velký speciální film, který je posléze zpracovaný. Na čtyřmetrovém (!) scanneru snímky digitalizuje a dále upravuje.
Řada z obrazů jsou kombinace několika snímků, ať už kvůli velikosti, nebo různým hloubkám ostrosti, někdy je překrývá obyčejnou fotkou, aby doplnil kontury a představu o povrchu, případně je dobarvuje. Rostliny, květiny a hmyz musí pokládat přímo na fotografický papír, takže pracuje v temné komoře s infračervenými brýlemi… Pokud jde o lidi a jejich věci v kapsách, nejsou to skuteční figuranti, kvůli rizikům opakovanému vystavení rentgenovému záření autor používá výhradně kostry, které aranžuje a fotografuje po částech.
Každopádně výsledek je fascinující a mimořádný, velmi doporučuji.
Odkazy:
VEASEY, Nick. London: Penguin Books, 2008. ISBN 978-0-670-02040-9.
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.