Wuwejův zápisník

Sára Saudková: Podoba lásky

06.11.2022 18:49, Wu | knihy | komentáře -

obálka knihy Podoba láskySára Saudková je velmi výrazná umělkyně, ať už osobním životem, tak svými názory. Proto jsem byl zvědavý na její tvorbu a také trochu na odlišnosti nebo podobnosti s fotografiemi Jana Saudka. Což tedy zatím nejsem schopný posoudit, a nezbývá, než se spolehnout na úvodní komentář Edity Pacovské:

Známé jméno možná leccos usnadní, určitě však zavazuje a svým způsobem tíží. Sára Saudková riskovala, že pokud neuspěje, bude jen „Saudkem v sukních“. Jenže to by nesměla být ona: osobnost, která by se s velkou pravděpodobností prosadila i bez slavného jména. Všechno, co fotografuje, zná, neboť se jedná o bezpočtukrát obehrané příběhy lásky, vášně, osamění, o stav oscilující mezi dětstvím a dospělostí, nyní obohacený i o mateřství a rodičovství. Sára je však osvobozuje od balastu sentimentálních klišé, a zobrazuje je občerstvující optikou, plnou humoru, dravé hravosti, erotiky a poezie, bizarnosti i lehké ironie, nad níž se však vznáší vědoucí úsměv. Dokáže svého diváka lákat, mystifikovat i uhranout. (Str. 4)

Ano, ta témata jsou nepřehlédnutelná – ženy, muži, rodinné výjevy, děti.

Podoba lásky, str. 52

Technicky jsou fotografie podobné těm od Saudka – také používá analogové fotoaparáty a fotokomoru -, ale tematicky se odlišují. Zaujmou kompozice, hra světla a stínu.

Odkazy:

SAUDKOVÁ, Sára. Praha: Saudek.com, 2007. ISBN 978-80-239-9053-9.

12345
1667756940000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online