Wuwejův zápisník

Tom Ang: Průvodce digitálního fotografa

22.09.2019 21:37, Wu | knihy | komentáře -

obálka Průvodce digitálního fotografaNa to, jak je kniha stará (vyšla roku 2003), zůstala v platnosti překvapivě velká část. Asi je to tím, že hlavní principy fotografování, a vlastně ani digitálních úprav, se nemění. Samozřejmě modely fotoaparátů nebo obrázky nabídek z používaného software jsou zastaralé, ale nevadí to.

Kniha pokrývá digitální fotografování snad za všech úhlů.

  • První kapitola je věnována Fotografii jako celku. Vysvětlí technické řešení, typy fotoaparátů, objektivy, zoom, paměťové karty, osvětlení v ateliéru, fungování monitoru, skeneru, tiskáren.
  • Druhá kapitola Fotografie digitálního věku mluví o praktických aspektech fotografování – kompozici, hloubce ostrosti, zoomu optickém i digitálním, expozici, blesk atd. Také se zaměřuje na konkrétní problémy jako je zkreslení obrazu, naklánějící se budovy, zkreslení obličejů nebo barevné vyvážení.
    Průvodce digitálního fotografa, str. 84-85

  • Následuje Výčet možností, kde až encyklopedicky prochází scény a situace, které byste mohli chtít zachytit, a radí jak se vyhnout komplikacím. Budovy, mraky, dokumentární fotografie, snímky zblízka, děti, krajiny, sportovní snímky...
  • Převody do digitální podoby se celé věnují skenování. Tady je myslím velký rozdíl, předpokládám, že digitalizace klasické fotografie dnes už není aktuální.
  • Naopak Vše o zpracování digitálního obrazu aktuální je a bude pořád. Výřezy, natáčení, doladění barev, zaostření, převod na černobílé fotky, panoramatické fotky, mozaiky nebo třeba retuše.
  • Závěrečná kapitola Jak uplatnit vlastní tvorbu obsahuje základní rady pro tisk, zveřejnění na webu, sestavení portfolia, budování vlastního podniku apod.

Je asi jen málo oblastí, které by se Ton Ang nedotkl. Šíře je možná velká až příliš; na druhou stranu, začínajícímu fotografovi by mohla posloužit jako dobrý odrazový můstek.

Ještě jedné věci, patrně spjaté se stářím knihy, jsem si všiml. Je to nadšení do všech možností digitálních úprav. Místy popisuje a ukazuje i techniky, které jsou spíše nevkusné – zvlněné písmo, posterizace, všemožné zkreslující filtry apod.

Průvodce digitálního fotografa, str. 324-325

To je ale jen drobný nedostatek. Pokud knihu někde potkáte ve výprodeji, určitě se jí bát nemusíte.

Odkazy:

nakladatelství Euromedia Group k. s. - Knižní klub, Praha 2003, ISBN 80-242-1062-2, cena 599 Kč (tehdy; ale za plnou cenu jsem ji určitě nekupoval)

12345
1569181020000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online