Wuwejův zápisník

Alexandr Flek: Parabible

18.06.2019 20:20, Wu | knihy | výběr z knih | komentáře -

obálka knihy ParabiblePříliš se mi nedaří popsat, jak úžasná tato kniha je. Protože dokázala srozumitelně vyjádřit, co je v Novém zákoně podstatné - poselství lásky a změny a přijetí. Vyjádřit tak, aby mu rozuměl úplně každý, aby příběhy nezněly cize, nýbrž jako každodenní realita.

Žádný autoritativní překlad, žádná náhrada původního textu, jen převyprávěné kousky z Bible. Ale taky žádná samoúčelná kratochvíle, naopak – ty řecké texty (a jeden hebrejský) nejsou v knížce na ozdobu. Z nich parabible vychází, je interpretuje a jim skládá účty. Jde tedy o dílčí, zaujatou, subjektivní, ale vážně míněnou odpověď na otázku, jak by mohl Ježíšův příběh vypadat, kdyby se odehrál dnes.

(Str. 18, autorův Paraúvod)

Díky tomu se můžete soustředit na podstatu. Jestli je něco šance pro křesťanství v moderním světě, je to takovýto přístup.

Příběhy konečně dávají smysl. Víte jak se museli Josef s Marií vláčet do Betléma kvůli nařízení císaře Augusta o sčítání lidu? Dnes by to mohlo být nějak takhle:

V těch dnech vyšla vyhláška ministerstva financí, aby v celé zemi proběhla registrace daňových popolatníků. (A protože úředníci nezvládli propojit rejstříky a matriky, každý se musel registrovat v místě svého narození; jinde to prostě nešlo.) Všichni se tedy šli dát zapsat, každý na svůj úřad.

Také Josef Tesař se tomu nařízení musel podrobit. Vedl skromnou živnost v Nošovicích na Slezsku, ale pocházel z Berouna kousek od Prahy (jeho rod tam sídlil už od dob krále Václava). Musel se tedy vláčet přes celou republiku na finančák do rodného města. A navíc tam s ním ta lejstra musela jet podepsat i jeho nevěsta Marie – nikoho nezajímalo, že je těhotná! (Str. 31)

Z některých adaptací jsem zažíval až čtenářsko-duchovní extázi. Podívejte se na získání bratrů rybářů:

Jednou se šel projít podél přehrady a v Těrlicku potkal dva kamarády z dětství, jak štelují antény, aby svou obec připojili k síti. Byli to ajťáci Šíma (později známý pod přezdívkou Rocky) a jeho bratr Ondra.

„Měl bych pro vás nabídku,“ řekl jim. „Pojďte se mnou radši propojovat lidi!“

Hned se pro ten Ježíšův startup nadchli. Opustili své slušně rozjeté kariéry a šli s ním zakládat síť lidí. (Str. 49, Sítě)

Z rybářské sítě je síť internetová a nakonec síť lidí. A z Petra, skály, na které stojí církev, je Rocky, odvozený od anglického rock čili skála. A to nemluvím o boxerovi Rockym… To je přímo geniální exploze významů a konotací!

Nevím, jestli by to připadalo tak skvělé i někomu, kdo s biblí nepřišel do kontaktu – ale může v naší kultuře, která na křesťanství stojí, vůbec někdo takový existovat? Tak jako tak, tohle by si měl přečíst úplně každý.

Ať tvé „Ano“ prostě platí

a na tvé „Ne“ ať se spolehnutí.

Každé slovo navíc smrdí.

(Aby se čtenář mohl zorientovat, je u každé parafráze přidaný i původní text příslušného evangelia, a to jak v češtině, tak v řečtině, takže vodítko tu pořád je.)

Odkazy:

vydal BIBLION, z. s., Praha 2018, ISBN 978-80-87282-40-3, cena 299 Kč

12345
1560882000000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online