Wuwejův zápisník

Jiří Jilík, Miloslav Pojsl, Zdeněk Rozkopal: Dobrodružství v klášteře Velehradském

04.11.2021 21:00, Wu | knihy | historie | komentáře -

obálka knihy Dobrodružství v klášteře VelehradskémKluk David s věrným psem Bonym má k dispozici časolet, a tak když se ve škole dozví, že pojedou na výlet na Velehrad, vyrazí to omrknout pár dní (a pár století) předem.

Přistane uprostřed vinohradu, potká nového kamaráda Martina, který mu půjčí šaty a spolu vyrazí do kláštera. Mají štěstí, koná se zrovna pohřeb význačného šlechtice, donátora kláštera, a tak snadno proniknou dovnitř. Pak se to ovšem trochu zkomplikuje…


Knížka je to dětská a snaží se napínavým příběhem proložit výklad toho, jak klášter vypadal a jak to v něm fungovalo. A docela se jí to daří. Když si mniši Davida spletou s mladým pomocníkem, projde klášterní dvůr, kuchyni, refektář neboli jídelnu; když zabloudí, dostane se ambitem kostela a do chóru mnichů, pak připravuje dormitář, a tak dále. Po pár kapitolách máte klášter prozkoumaný.

Ilustrace jsou pochopitelně stejně důležité jako text – a také dostávají celou horní polovinu každé stránky.

Dobrodružství v klášteře Velehradském, str. 16-17

V závěru jsou ještě čtyři stránky odbornějšího výkladu o historii Velehradu, několik fotografií z různých archeologických průzkumů a půdorys tamního cisterciáckého kláštera v podobě ze 13. století.

Celkově je to čtení milé a pro děti výborný tip. (A o kalefaktoriu jsem se dočetl poprvé.)

Odkazy:

JILÍK, Jiří, POJSL, Miloslav, ROZKOPAL, Zdeněk. Dobrodružství v klášteře Velehradském. Moraviapress, 1997. ISBN 80-902343-5-6.

12345
1636056000000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online