Wuwejův zápisník

Frances Mayesová: Pod toskánským sluncem

17.06.2010 09:32, Wu | knihy | komentáře -

obálka knihy Frances Mayesová: Pod toskánským sluncemKniha nemá prakticky žádný děj, přesto ale zaznamenala úspěch přímo fenomenální. Čím to? Protože se jí daří oslovit skrytá přání přecivilizovaného člověka a touhu po vyrovnaném životě, radosti z venkova, z přírody - a také z dobrého jídla.

Američanka Frances Mayesová, vysokoškolská učitelka popisuje, jak si koupila dům v Toskánsku, jak jej rekonstruuje a jak se jí v Itálii žije.

Na okamžik jsem zahlédla kapličku a vzápětí se před námi objevil dvoupatrový dům s ozdobnou stříškou z tepaného železa nad vchodem a dvěma vysokmi exotickými palmami po obou stranách vstupních dvěří. Toho svěžího dopoledne zdi domu doslova zářily vrstvami citrónově žluté, růžové a cihlově červené omítky. vystoupili jsme z auta a nezmohli se na slovo. Po všem tom trmácení po neznámých cestách jako by tu na nás ten dům celou dobu čekal.“ (Str. 22)

Vypráví s nadšením a láskou; ať už mluví o potížích s řemeslníky, namáhavém čištění zanedbané zahrady nebo sklizni oliv, vždycky vás atmosféra vtáhne.

Kapitola sama pro sebe je jídlo. Stejně jako v životě, i v knize zabírá velký prostor. Když labužnickou večeři nechystá přímo Frances, alespoň popíše, co si dali v restauraci nebo jaké suroviny nakoupila na trhu. Navíc jsou tu vloženy i dvě sady receptů na toskánské speciality. Jestli mohu radit, najezte se předtím, než se pustíte do čtení.

Jedna věc mě překvapila a připisuji ji odlišné mentalitě Američanů (viz stěhování a Xenofobní průvodce) - totiž rozpor mezi láskou k domu a zároveň jeho půjčování bez jakýchkoliv omezení: „Přijíždím k domu, kde už několik týdnů pobývá moje dcera, synovec a jejich tři přátelé.“ (str. 247) Já mít takový vztah ke svému obydlí, nechtěl bych, aby se tam někdo (kdokoliv) roztahoval za mé nepřítomnosti.

To ale s kvalitou knihy nesouvisí. Rozhodně ji doporučuji, něco ze svěží atmosféry Toskánska dýchne i na vás. Dům vypadá takto:

Bramasole - výřez z obálky

(výřez z fotografie na přebalu, lepší fotky najdete například na blogu Thyme goes by...)

Náladu toskánské krajiny můžete nasát ze skvělých fotografií Jiřího Šebka. Frances Mayesová dokonce lisuje vlastní značku olivového oleje.

nakladatelství Ladislav Horáček - Paseka, Praha a Litomyšl, 2008, ISBN 978-80-7185-892-8, cena 289,- Kč

12345
1276759920000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online