Wuwejův zápisník

Jan Šmíd: Čisté radosti mého života

28.03.2008 18:15, Wu | knihy | komentáře -

obálka knihy Jan Šmíd: Čisté radosti mého životaMilé a příjemné čtení, možná pro takové knihy založím novou skupinu do souvisejících článků. Zkrátka pohladí, ačkoliv není nutně idylické. V "Čistých radostech mého života" je hlavním hrdinou Nat Jessel, drummer (cestující prodejce s oblečením), který ve své stařičké fordce objíždí rajón amerického jihozápadu. Poté, co zemřel Greer Attaway, přebírá polovinu jeho území, ale příliš se mu do toho nechce. Má rád svůj srub v horách, svůj klid a dost času na odpočinek, a ten by se mu ukrátil. Navíc začínat po někom je vždycky těžké:

V devět hodin jsem byl ve Wolf Hole. Ani tady to však nebylo příliš nadějné. Dennis Cantor byl asi tak starý jako ten dědek ze včerejška. Jenom trochu méně protivný. Něco koupit zřejmě chtěl, ale tohle mu bylo příliš drahé, tamto příliš dlouhé, tohle chlupaté a zástěry příliš pestré.
'Podívejte,' řekl jsem mu důvěrným tónem, 'nebudu vám přece nabízet něco, co byste neprodal. Tyhle zástěry letos jen letí, spodky jsou lepší delší, pěkně přes kotníky, a tu cenu, jakou vám dávám já, to vám nedá nikdo na světě.'
'Greer Attaway by mi je dal za polovic.'
'Jářku, že se nestydíte, takhle špinit jeho památku. Kdyby slyšel, zač vám je chci nechat, tak by si přede mnou odplivnul.'
'Kdyby slyšel, zač je od vás beru, tak by si odplivnul přede mnou.'
Zboží potřeboval, to bylo jasné, ale nebyl jsem Greer Attaway. To bylo taky jasné.
'Ještě tam mám jedny blůzy,' uchýlil jsem se k poslední možnosti ho zlomit. 'Počkejte, donesu je.'
Vyšel jsem k vozu, vzal slíbené blůzky a drcnul do Eileen. Nedá se nic dělat, musíš pomoct vydělávat!'
“ (Str. 147)

V ukázce se nám objevila Eileen. Lvice. Umíte si představit tu hrůzu, když ji Nat potkal v lese - později se naštěstí ukázalo, že situace není tak hrozná. Nat je prostý, upřímný člověk a o svých trampotách mluví tak přímočaře, že si ho prostě musíte oblíbit. Čisté radosti jeho života už jsem naznačil na začátku, přidám ještě ukázku:

Sedím dál a přemýšlím a ani nevím o čem. Ale jistě o samých příjemných věcech, protože je mi dobře a jsem spokojen s celým světem. Někdy také chytím úplněk a to je skála zase úplně jiná. I údolí, i vzduch. Měsíc vychází trochu stranou mezi stromy, stoupá na oblohu a ostrými stíny maluje po útesech prazvláštní obrazy. Rychle se mění a připomínají stále něco jiného. Je to jistě hřích, takhle nečinně sedět, starý Haskett má pravdu, jsem budižkničemu. Ale vydržím se na to dívat dlouho do noci.“ (str. 55)

Přehled knih Jana Šmída spolu se stručným obsahem najdete na stránkách Detektivka. A sem se určitě podívejte - stránka, která cit. „po dokončení chce být internetovým vyznáním našeho trvalého okouzlení knížkami 'Čistých radostí' pana spisovatele Jana Šmída“. Zatím tam najdete fotografii, jak by asi mohl Natův srub vypadat, a mapu, kde podle popisu stál.

12345
1206724500000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Sledujte také

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online