Wuwejův zápisník

Stephanie Faulová: Xenofobní průvodce - Američané

08.09.2009 20:55, Wu | knihy | sociologie | komentáře -

obálka knihy Stephanie Faulová: Xenofobní průvodce - AmeričanéMá to asi být vtipné, ale na mě kniha působila přesně naopak, protože to, co jsem považoval za skutečně velkou nadsázku, mýty a národnostní stereotypy, prezentuje jako přesvědčení a slabůstky - a tedy je potvrzuje. Tahle kniha přemění vaši iracionální xenofobii ve zcela racionální a věcně podložený názor.

Nesmírný důraz na vítězství, přizpůsobení jazyka aby nic nevypadalo jako prohra či selhání, nutnost být atraktivní a v pohodě, protože cokoliv jiného je neamerické, důraz na (vlastní) svobodu, s tím se tak nějak u Američanů počítá.

Doslova každá událost v americkém způsobu života (od postupování ve škole, uzavření manželství až po nákup automobilu) je konstruována tak, aby jedna skupina vítězila, nebo alespoň vypadala lépe než ti druzí. Navíc jsou Američané přesvědčeni, že jsou jediný národ, který je schopen vítězit.“ (str. 15)

Že skutečně jediné konverzační téma, platné kdekoliv, je sport, že nakupování je požitek, že autem jezdí kamkoliv, dokonce i tam, kde pak hodinu cvičí chůzí na pohyblivém pásu, že stárnutí, tloustnutí a umírání jsou zavrženíhodné věci, to už se přijímá hůř. A to, jak funguje zdravotní péče nebo jak časté jsou nesmyslné soudní spory, je přímo děsivé.

Přirozený instinkt Američana je převzít již úspěšně fungující myšlenku, vylepšit ji a pak konkurovat originálu. Tak se vytváří iluze různorodosti a rozmanitosti. Přitom jsou v nákupních centerch stejné obchody, obchodní domy nabízejí stejné zboží a pohled zblízka odhalí, že výrobky mají stejné složení. A tak mají Američané obrovskou svobodu výběru, ale ve skutečnosti mezi nabídkami, jež se navzájem téměř vůbec neliší.“ (Str. 99)

Jedna věc mě překvapila - naprostá odluka církve od státu. Zřejmě jsem po proklamacích G. Bushe, který spolu s Bohem šel války, nabyl mylného dojmu:

Amerika nemá žádné oficiální náboženství, tedy žádné jiné kromě univerzálního zbožňování mamonu a všeobecně rozšířené oddanosti kultu Disneyho. Ústava zakazuje instituci náboženství a teoreticky odděluje veškeré politické projevy od náboženských aktivit. Mluvená modlitba je na školách a promocích zakázána a radnice nesmějí o Vánocích použít obecní peníze na instalaci betlémů.“ (Str. 29)

Nejlepší postřeh je hned na začátku, totiž že povaha Američanů je v podstatě pubertální. Hlučná, zvídavá, přátelská, fixovaná na vzhled, image, úspěch... Velká část knihy by se dala z tohoto konstatování odvodit.

Upoutávku na celou sérii xenofobních průvodců najdete na Moje rodina.cz.

(Ještě předtím, než mi někdo napíše, že takového průvodce nemůžu brát vážně a že jsem blázen, vězte, že ho vážně neberu a vím že je to nadsázka. Ale také vím, že každá nadsázka je založená na zveličení ... pravdy.)

12345
1252436100000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online