Spojené státy americké měly a mají ohromný vliv na celosvětové dění. Není tedy divu, že se opakovaně objevuje snaha nějak sociologicky vysvětlit historické kořeny a příčiny jejich odlišného étosu, ideálů, chování obyvatel, jejich národní kultury, která se za pouhých několik set let existence ještě nestihla rozmělnit.
Jean-Pierre Fichou před tím, než formuluje výklad vlastní, prochází ty nejvýznamnější či nejvlivnější, stručně je vysvětluje a ukazuje v čem jsou jejich nedostatky. Postupně se tak dozvíme o:
Po tomto úvodním ohlédnutí následují čtyři kapitoly, čtyři principy, pomocí nichž lze „porozumět kolektivním, a často i individuálním projevům Američanů, jejich institucím, vírám, tabu a rituálům, bez nichž by se americká civilizace neodlišovala od kultur ostatních.
Ani jedna z těchto idejí si nepodřizuje ostatní; všechny se vzájemně doplňují a osvětlují. Jejich interakcí lze vyložit pohyb, pokrok, nebo, přesněji řečeno, postup americké kultury. I když jsou protikladné tendence dočasné, když se samy odsuzují k smrti, nebo jsou záměrně eliminovány, představují epizody nebo nehody, k nimž na cestě dochází. Pokud sílí, prosazují se a přetrvávají, svědčí o zlomu, který není pouhou módou, ale znamená skutečnou změnu směru postupu celé společnosti.“ (Str. 101)
Jsou to (názvy kapitol a podkapitol):
Na to, jak malá a stručná publikace to je, obsahuje spoustu informací; přehled historických pokusů o jednotné výklady kultury USA je velmi cenný a autorův příspěvek také působí použitelně. Pro laika je to myslím velmi užitečná pomůcka k porozumění historickým i současným krokům či událostem ve Spojených státech.
nakladatelství Victoria Publishing, Praha 1995, ISBN 80-85865-83-1, cena 29 Kč (výprodej)
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.