Wuwejův zápisník

Rusko nebo USA - z bláta do louže

19.08.2008 19:26, Wu | politika | komentáře -

Dávno jsem změnil názor, ještě před strašlivou ruskou válkou na Ukrajině, a teď už se o nějakém odmítání nedá ani přemýšlet.

Jenže co s tím článkem? Mazat ho nemá smysl, tak jako tak to bude v archivech a někdo by mi to dříve nebo později omlátil o hlavu. Navíc tenkrát, před patnácti lety, jsem si to opravdu myslel. Nechávám to tedy jako memento nedostatečného vyhodnocení situace (rozuměj vlastní pitomosti) a přidávám ještě dva odkazy s komentáři – Stejní jako všichni ostatní a Dezinformace, manipulace a sociální sítě.

(Aktualizace 11. 4. 2022)

V komentářích pod Borgesem přišla sth s názorem, že je nejvyšší čas, aby byl radar postavený, že Rusko v Gruzii ukázalo svoje totalitní zuby a že pokud se nepostavíme na stranu demokracie, dopadneme jako v letech 38, 48, 68. Protože tam taková diskuze skutečně nepatří, přesunul jsem ji pod tento článek - a to je také jeho hlavní smysl. Aby ale nebyl zcela prázdný, přidám pár věcí. Nebudu je nijak do hloubky rozebírat, není mým cílem kohokoliv přesvědčovat, koneckonců ještě jsem neviděl diskuzi na politické témata, v níž by někdo názor změnil.

  • Co si myslím o radaru jsem už psal:
    • jestli zvýší něčí bezpečnost, tak Spojených států,
    • stane se prvním cílem případných útoků,
    • a že destabilizuje vojenskopolitické vztahy už můžeme vidět.
  • V roce 38 jsme na straně demokracie stáli... Ani ten rok 48 nebyl jasné vítezství "zla", vývoj situace k tomu (dlouhodobě) směřoval.
  • Agrese USA, kterých jsme v posledních x letech svědky (no, možná jsou to desítky let) ukazují, že rozdíl od Ruska není ani zdaleka tak velký, jak by se zdálo. Liší se hlavně rétorika, americký étos svobody je účinné maskování (jak zmínil Tribun, svoboda je především svoboda pro USA).
  • Pokud bychom se měli někde angažovat, někam zapojovat a někde sdružovat, budovat společnou obranu, je to v Evropě. V Evropě, do které patříme historicky, územně i kulturně.
12345
1219166760000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online