Wuwejův zápisník

Organizace času a úkolů

18.08.2008 21:42, Wu | praktické | produktivita | komentáře -

Jak zvládnout všechny úkoly a na žádný nezapomenout? Začínal jsem asi jako každý se seznamem v hlavě. Je to nejjednodušší řešení, má ale jednu nevýhodu - zaznamenané úkoly z něj mizejí samy před splněním...

Takže jsem přešel na seznam na papíru, případně více seznamů na více papírech. Úkoly nemizí a navíc se přidává uspokojení ze škrtání splněných.

Jenže co bych to byl za ajťáka, kdybych nevyužil počítač i na skladování úkolů? Zkoušel jsem mít úkoly poznamenané v Psionu, na PC v kalendáři (plugin v mailovém klientu), v Keynotes i všude možně jinde. Po počátečním nadšení jsem seznamy v počítači používal míň a míň, až jsem skončil u ... seznamu na papíru.

Pak jsem na převelice podnětném, řekl bych až unikátním blogu WORKaholic BLOGuje objevil zmínku o programu ThinkingRock. Údajně jeden z nejlepších programů pro organizaci úkolů metodou GTD. Metodu jsem neznal, ale program zkusil, už proto, že je napsaný v javě. Dlouho se u mě neohřál, ježto jsem z něj byl na mrtvici - pořád mě nutil k něčemu, čemu jsem buď nerozuměl (contexts a topics mi naprosto splývalo), nebo mi to bylo cizí (nejdřív jenom dávat nápady na hromadu, pak jenom třídit). Návrat k seznamu na papíru byl rychlý. Vy to ale můžete zkusit s Workaholikovým návodem.

O něco později jsem si přečetl knihu Člověk a čas, povídání o time managementu IV. generace. Ten doporučuje plánovat úkoly na týdenní bázi a rozepisovat je na papíru rozděleného do čtyř kvadrantů (osy nedůležité-důležité, nenaléhavé-naléhavé). Dobrá myšlenka. Tři týdny mi systém vydržel, jenže jak se priority úkolů mění, přestávaly být zařazené ve správných kvadrantech... Seznam na papíru to jistí.

Další nápad - myslím že také od Workaholika - bylo využití myšlenkových map. Ty používám poměrně často, program FreeMind je vynikající pomůcka. U plánování úkolů se ale jednalo o kreslení mapy na papír, bez počítače. Hierarchická organizace a možnost větvit, přikreslovat další úkoly by řešila hlavní problém papírových seznamů, totiž nemožnost vkládat položky někam mezi už existující. Inu, fungovalo to. Jenže... stejně jsem zase skončil u seznamu na papíru, který celý týden proškrtávám a doplňuji a jednou za týden ho přepíši na nový list.

Jak je to možné? Myslím, že hlavní důvod je rychlost - úkoly si potřebuju poznamenávat bez zdržování, během telefonátu, při schůzce, zkrátka ihned. Nemám čas zabývat se čímkoliv složitějším. Co vy, jaké jsou vaše zkušenosti?

12345
1219088520000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online