Wuwejův zápisník

David Allen: Aby vše klapalo

19.11.2010 00:08, Wu | knihy | praktické | produktivita | komentáře -

obálka knihy David Allen: Aby vše klapaloGTD je bez jakýchkoliv pochybností nesmírně výkonný způsob jak uspořádat a zvládat své úkoly, projekty i jiné záležitosti. Allena obdivuji, ale... začátek téhle knihy je neuvěřitelná slovní vata. Doporučují začít číst od kapitoly 5 a pokud se pustíte i do těch předchozích, bez problémů vystačíte se čtením nadpisů. Tato část knihy by si zasloužila nekompromisní redukci.

Pak už to ovšem začne být zase zajímavé. Autor knihu sestavil na základě zkušeností, seminářů, dopisů i další zpětné vazby od čtenářů předchozích knih a aktivních uživatelů GTD, a patřičně tematiku prohloubil.

První část je věnovaná získání kontroly - tedy zaznamenávání, objasňování, organizování, reflexi a akci. Reflexe, týdenní revize a samotné vykonávání zaznamenaných úkolů je velká potíž začátečníků (mě nevyjímaje). Pocit kontroly nad svými záležitostmi, jakého člověk zpracováním hromad úkolů do seznamů GTD nabyde, jej uchlácholí a nevede k tomu, aby vše dotáhl do konce. A pak se postupně po malých krůčcích pocit kontroly ztrácí a ani se nenadějete, jste kde jste byli.

Jádro problému tkví zřejmě v tom, že úspěch, který lidé pocítí při překonání první překážky na cestě k 'zorganizování sebe sama', snadno vytvoří falešný a dočasný pocit svobody související s tím, co se podařilo uspořádat. Skoro jako by si říkali 'je tak úžasné nemuset na to už myslet, že se tím nechci zabývat už nikdy!'“ (Str. 161)

Vyžaduje to další úsilí a disciplinu. Vždyť ani volba úkolu, který zrovna zpracuji, není tak přímočará jak se mohlo zdát. Je třeba dbát na omezující faktory - množství času, který mám, množství energie a kontext, ve kterém se nacházím. Roli hraje i rozhodnutí mezi zpracováním plánovaných úkolů, úkolů náhodně přišlých nebo třídění schránky.

Jistě by se i tohle všechno dalo podchytit do nějakého propracovaného programu, ale: „Dokonce i skupina profesionálních programátorů, kteří se pokusili vyvinout ty 'nejnovější a nejskvělejší' softwarové aplikace pro systém GTD, často přestřelila hranice toho, co je ještě v reálném životě použitelné. Většinou se minuli cílem, protože vtěsnat život do kolonek, které připravili, vyžadovalo příliš duševního úsilí.“ (str. 69)

Druhá část publikace se zabývá získáním správné perspektivy. Umět se na svůj život podívat z patřičného odstupu je velmi užitečné, v první knize o GTD to ale bylo jen zmíněné (a nebo jsem tomu, nadšen organizováním úkolů, nevěnoval dostatek pozornosti). Tady jde Allen opravdu do detailu, mluví o šesti úrovních, které přirovnává k letovým hladinám ve výši deset, dvacet ... padesát tisíc stop. Plus rozjezdová dráha. Přirovnání pro mě moc intuitivní nebylo, u letadla mám zažité jen tři fáze - na zemi, šikmo vzhůru a letová hladina, lépe bych rozuměl patrům ve věži nebo stupňovité pyramidě, která by znázorňovala i množství záležitostí na jednotlivých úrovních, ale budiž. Ostatně nic mi nebrání si to do pyramidy přetvořit.

Úrovně jsou následující: získání kontroly < projekty < oblasti zájmu a zodpovědnosti < cíle < vize < smysl a hodnoty. Mít v každé z nich jasnou představu o svých prioritách nepochybně pomůže ve zvládání každodenních povinností.

Knihu rozhodně doporučuji; je podrobnější než Mít vše hotovo a kromě rozpracování perspektiv a dalších detailů přináší i spoustu užitečných tipů jen tak mezi řečí: „Když se účastním konferenčních hovorů, často si dělám poznámky v softwaru na mapování myšlenek, přičemž každému klientovi nebo tématu přiřadím novou mapu. Na konci hovoru, pokud mám jinou urgentní práci, si tuto mapu vytisknu a hodím ji do vstupní přihrádky. Později z ní vyhledám potřebné kroky, zaznamenám užitečná data a vytištěnou mapu založím do projektové složky. Jedná se o skvělý způsob, jak si udržet přehled o řadě současně probíhajících věcí.“ (Str. 95)

Stránka knihy na webu vydavatele, recenze Petr Mára, Lukáš Gregor.


Aktualizace 28. 12. 2016

Po osmi letech od doby, kdy jsem přečetl knížky o GTD a začal je zavádět do svého života, přišel čas zkontrolovat, co z něj vlastně zbylo. Znovu jsem prolétl knihu Aby vše klapalo a pustil se do revize. Používám toho dost – vstupní schránky, diář na termínové úkoly, seznamy dalších kroků podle kontextů, seznam projektů a projektové materiály, archivaci elektronickou i papírovou. Ale kompletní GTD to není, chybí mu rozměr perspektiv, letové hladiny. Uvědomil jsem si to docela jasně. Získání kontroly nad operativou mě uchlácholilo a dlouhá perspektiva (vzdálené cíle, nebo dokonce smysl – proč to vlastně všechno dělám, proč jsem tady) mi unikla.

Na doplnění pracuji; všichni, kdo s GTD začínáte, věřte Allenovi. Perspektivy jsou opravdu důležité. Nejsme zvyklí o nich přemýšlet, a tak nám to nejdřív připadá zbytečné, a potom zase obtížné a odtažité, ale když to překonáme, všechno se vyjasní a i na nejnižší úrovni každodenní operativy umožní odstraňovat nepodstatné.

nakladatelství Jan Melvil Publishing, Brno 2009, ISBN 978-80-87270-00-4, cena 298,- Kč

12345
1290121680000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online