Wuwejův zápisník

GTD-free povedený plánovač úkolů

01.01.2014 00:46, Wu | počítače | produktivita | komentáře -

S plánováním času a úkolů je to pořád dokola, marný boj a nekonečné hledání toho nejlepšího nástroje. Trvá mnoho cyklů, než člověk pochopí, že nefunkčnost není daná nástrojem, ale časem, které plánování (ne)věnujeme. Sebelepší nástroj je bez každodenní kontroly a údržby seznamů úkolů nefunkční.

I tak je ale mezi jednotlivými nástroji rozdíl. Pořád si sice myslím, že ZIM Wiki je skvělá a že možnost mít úkoly připsané rovnou u zápisu ze schůzky je praktická, jenže praxe ukázala jiný problém – založit úkolový seznam a správně ho otagovat je příliš časově náročné. Během schůzky se s něčím takovým patlat nemůžu – a po ní už to neopravím, protože běžím na další. Takže jsem se znovu díval po nějakém nástroji, ideálně s podporou GTD, protože ačkoli je mu vyčítáno kde co, pořád zůstává jedním z nejefektivnějších způsobů jak si nad úkoly udržet přehled.

Našel jsem GTD-free, open source GPL produkt napsaný v Javě a tudíž multiplatformní. Jeho důraz na oddělení fází zpracování úkolů je mimořádný a chtě nechtě vás k dodržování donutí. Na první záložce „Collect“ totiž můžete jen a pouze napsat jeden řádek s úkolem. Nic víc. Zadání úkolu je takto primitivní (ještě doporučuji jako první slovo napsat jméno projektu a pomlčku, aby se vám později snáze určovalo o jakou aktivitu jde, ale podmínka to není). Tím si plníte schránku.

GTD-free - Collect

Druhá záložka „Process“ je určena ke zpracovávání schránky. Jednotlivé úkoly házíte buď do nějaké složky v akcích („Actions“), nebo někdy/možná („Someday/Maybe“), případně do „References“, což si úplně nejsem jistý, co je, podle GTD by to měly být delegované úkoly. Složky představují kontexty, u mě v práci spíše než místo, kde nějaké úkoly můžu dělat, představují spíše typy úkolů (projektové, administrativa, prostudovat apod.). Zároveň se úkoly přiřazují k projektům. Protože v praxi nejsou všechny úkoly stejně důležité, je tu možné přiřadit i prioritu nebo si nastavit připomenutí v určený datum.

GTD-free - Process

Třetí záložka slouží k organizování a třídění úkolů, výběru důležitých apod. Toto je v praxi nejpodceňovanější část celého GTD – a přitom nejdůležitější. Tady vidíme kontexty a úkoly v nich, tady je pohled přes projekty, umožňující v každém z nich vybrat ten co se má udělat jako další („další krok“).

GTD-free - Process

A poslední záložka „Execute“? To je aktuální seznam práce, tam bychom se měli vždycky ráno podívat, podle ní celý den jet a odškrtávat jeden úkol za druhým.

GTD-free - Execute

Kéž by to tak bylo… ale jak už jsem říkal na začátku, to nezáleží na nástroji.

12345
1388533560000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online