GTD Davida Allena (viz) je skvělé, má ale pár nedostatků. Například tíhne k tomu považovat všechny úkoly za stejně důležité - což nebývají. Také neporadí s tím, když seznamy začnou neúměrně bobtnat. Seznamy mých pracovních záležitostí jsou už tak rozsáhlé, že se s nimi pracuje jen těžko a pouhé nahlédnutí do nich namísto posílení pocitu, že mám vše pod kontrolou, posílí stres z toho, že nevím co dřív.
Začal jsem vybírat (a snažit se udělat) alespoň jeden úkol dne ještě před tím, než spustím poštu a smete me příval drobných odpovědí, telefonů, poznámek a konzultací, schopných vyplnit libovolné množství času. Někdy v té době jsem si pořídil Babautův Zen a hotovo, v originále ZTD, Zen To Done - a ono je to tam také.
„Děláte-li cokoli jiného než úkol ze svého seznamu, jste možná vytížení, ale nepracujete.“ (Str. 59)
První, čeho si všimnete, je rozdíl po formální stránce. Zatímco Allen hýří slovy a můžete přeskakovat celé kapitoly, Babauta je zenově stručný. Žádné zbytečnosti, čisté, stručné a jednoduché rady. Dokonale funkční minimalismus. Ten je ostatně i v metodě samotné, jedná o deset návyků, které „vám pomůží dostat věci pod kontrolu a lépe se s nimi vypořádat, zjednodušit si život a mít vše hotovo“ (str. 22). A protože osvojit si deset návyků je poměrně velký úkol, nabízí Leo Babauta ještě minimalistickou verzi ZTD sestávající ze čtyř návyků. Jak vypadá její zavedení?
Zní to triviálně, ale Allenovo GTD se posouvá k ještě lepší použitelnosti. V podstatě jsem přidal jen jeden kratičký seznam „dnes“ na největší úkoly a hromádku provozních drobností, které dělám po jejich dokončení. A poštu nepouštím hned ráno - nevěřili byste, jaká je zrovna tohle změna.
Všech deset zásad a návyků ZTD (Str. 22-26):
Podrobnější rozpracování, včetně základního algoritmu třídění převzatého z GTD najdete v knize, takže by Babautova metoda měla fungovat i bez znalosti GTD. S ní ovšem budete o úroveň dál.
„Mnoho lidí skončí u hraní si s nástroji a při vytváření složitých systémů; své nástroje i systém obměňují každých čtrnáct dní a to vše na úkor práce. Oproti tomu ZTD je postaveno na použití co nejjednodušších nástrojů, na které při práci téměř zapomenete. ZTD je o práci, ne o nástrojích.“ (Str. 66)
Recenze na webu Chci vydělat peníze, recenze Kateřiny Karan, Petra Máry, možnost prolistovat na webu nakladatelství, stránka knihy na ČBDB.
Aktualizace 5. 9. 2017:
Tak jako jsem si po pár letech přečetl – kvůli osvěžení – GTD, přečetl jsem si i Babautovo ZTD. Co na něj říkám teď?
Inu, v zásadě totéž. Hlavní přínos vidím ve výběru „velkých kamenů“ týdne i dne, to používám v podobě seznamu "Dnes" prakticky pořád, je to můj hlavní seznam. A každodenní kontrola, bez ní totiž nebude fungovat ani sebelepší systém.
S čím nesouhlasím je kritika GTD v oblasti plánování – GTD plánuje, a důkladně (perspektivy), polovina výtek tedy není na místě.
A dvě věci pořád moc nechápu:
Kniha je každopádně výborná, k produktivitě základní čtení.
nakladatelství Jan Melvil Publishing, Brno 2010, ISBN 978-80-87270-03-5, cena 188,- Kč
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.