Při posledním zapnutí mi navigace napsala, že ji mám připojit k počítači, že by mohla být k dispozici nová verze map. Inu proč ne, dávám restart, čekám na pětivteřinovou dobu, kdy mohu pohybem šipek z menu zavaděče systému GRUB vybrat namísto Linuxu Windows. A když se dočkám a mačkám na šipku, neděje se nic, klávesnice nereaguje.
Říkám si, že jsem to jenom nestihl a zkouším to znovu. Zase neúspěšně. Další pokus je skok do BIOSu, to je ještě před zavaděčem, kdyby klávesnice nebyla rozpoznaná, nebude to fungovat. Ale do BIOSu se kupodivu dostávám. Takže v BIOSu ano, v GRUBu ne, v Linuxu ano.
Uvědomuji si, že jsem týden předtím přesedlal z PS/2 klávesnice na USB, to by souviset mohlo, vytahuji tedy ze skříně tu původní, vyměňuji, restart - a zase nic, stejné chování. V duchu zaúpím, pomyslím si něco o chybě v aktuální verzi GRUBu, zkusím aktualizace, bezvýsledně a pak to přijde. Nápad. Nakonfiguruji grub tak, aby default systém byly Windows a bude. Zeditoval jsem tedy /etc/grub.conf, nastavil windows, uložil a s pocitem dobře udělané práce vybral restart.
Jen jsem ho odklikl, došlo mi, jaký jsem to filuta. Dostanu se do Windows, ale do Linuxu už nikdy a konfiguraci GRUBu je přístupná jen tam. Už jsem se viděl, jak několik hodin hledám nějaké linuxové boot dvd, mountuji filesystem a edituji jeden soubor.
Naštěstí jsem se rychle dogooglil k „zapnout v biosu podporu pro USB myš a klávesnici“, byla to sice odpověď na nefunkční klávesnici při instalaci Linuxu, ale zabrala i v mém případě.
Takže pozor - máte-li USB klávesnici, zapněte si v BIOSu její podporu, přestože BIOS i Windows jsou ovladatelné i bez ní. Nikdy nevíte, který program selže a hledání by mohlo být nepříjemné.
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.