Wuwejův zápisník

Stefan Zeidenitz, Ben Barkow: Xenofobní průvodce - Němci

28.08.2010 23:38, Wu | knihy | sociologie | komentáře -

obálka knihy Stefan Zeidenitz, Ben Barkow: Xenofobní průvodce - NěmciTo, že průvodce píší příslušníci daného národa, byť se zkušeností odjinud jako migranti či emigranti, vede k riziku, že se do hodnocení promítnou jejich čistě osobní zkušenosti nebo tradované stereotypy v sebehodnocení národa. U Čechů je to Švejk (rozebíral jsem to tady), jinde - kdo ví? Je zajímavé to srovnávat s vlastními představami, ale pravdy se takhle dobereme těžko. Sociologické studie by asi byly věrohodnější - ale nebyly by tak čtivé.

Všeobecně lze říct, že sebe Němci pokládají za skromný, povětšinou obyčejný druh lidí. Dej jim pivo, Wurst, trochu Gemütlichkeit (pohody) a dalšího Němce, se kterým se dá dohadovat o politice nebo naříkat nad těžkostmi života - a budou spokojeni. Nejsou chamtiví, neočekávají, že dostanou něco za nic, a své účty platí včas. Prostý, poctivý Volk.“ (str. 13)

Sebe samé pokládají za romantiky - nikoliv ve smyslu středomořského, květnatého, lichotného a pochlebovačného způsobu, ale v bouřliváckém stylu génia. Uvnitř každého Nemce dřímá kousek divoce vlasatého Beethovena, prodírajícího se lesními hvozdy, slzícího nad západem slunce a potýkajícího se s nepřemožitelnou nemožností vyjádřit nevyjádřitelné.“ (str. 14)

Skromný, povětšinou obyčejný druh lidí, to do obrázku zapadá, ale bouřlivý romantismus? Překvapivé. Zato pořádkumilovnost a pravidla bezpochyby k Němcům patří:

Protože život je ernsthaft (vážný), řídí se Nemci pravidly. Schiller napsal, že 'poslušnost je prvořadá povinnost', a žádný Němec to dosud nezpochybnil. Odpovídá to jejich smyslu pro pořádek a povinnosti. Němci nesnášejí porušování pravidel; to může činit život poněkud obtížným, protože platí pravidlo, že vše, co není výslovně povoleno, je zakázáno.“ (str. 19)

V Německu je naprosto zásadní, že když chcete něčeho dosáhnout, tak se vše musí nejprve dát do pořádku: dobré se musí oddělit od špatného, nezbytné od náhodného. Co je tvoje, musí být jasně separováno od mého; veřejné musí být vymezeno, aby nedošlo k záměně s privátním, pravda musí být za každou cenu odlišena od lži.“ (str. 21)

Z tohoto pohledu musí německou duši ta česká s její snahou všechno přechytračit poněkud iritovat, obzvlášť když nás má hned za zády.

Předvídatelně však v jejich perfektní zahrádce číhá had pochybností. Jako národ se Němci mučí pochybnostmi a nepřetržitě bojují, aby chaos udrželi na uzdě. Jako Němci nemohou své pochybnosti jen tak zamést pod koberec nebo dát přednost půllitru a veselí. Dojemné přesvědčení cizinců, že vše dopadne dobře a nakonec se to vždycky nějak vyvrbí, pro ně není.“ (str. 23)

Němci si toho jsou vědomi, přesto obavy vnímají jako přiměřené svým intelektuálním schopnostem. Angst je zodpovědný za jejich touhu, aby vše bylo regulováno, ovládáno, kontrolováno, znovu kontrolováno, monitorováno, pojištěno, prohlédnuto, zdokumentováno. V nitru jsou přesvědčeni, že jedině vysoká inteligence dokáže rozpoznat, jak nebezpečný vlastně život je.“ (Str. 24)

Další charakteristika, která dává smysl, ale posoudit ji nedokážu. Obavy skryté za snahou vše regulovat a dostat pod kontrolu...

Volný čas představuje pro většinu Němců problém, neboť z toho jasně vyplývá, že není nikdo, kdo by jim řekl, co mají dělat a zda - pokud něco dělají - si počínají dobře. Aby se s tím vyrovnali, udělali z toho Němci to, co jim jde nejlépe: práci. Pozorovat Němce, jak odpočívají, je vyčerpávající; abyste se z toho zotavili, budete možná potřebovat den volna.“ (Str. 46)

Němci si zvyků váží a neúnavně se jimi řídí. Milují tradice a mají jich spoustu, i když většina je spíše regionálního charakteru. Obvykle jsou to více či méně složité rituální přípravy na konzumaci obrovského množství piva. (...) všechny mají své festivaly, které se typicky skládají z pití piva, náboženské ceremonie, pití piva, přehlídky, pití piva a poté se hezky zakončí jednou či dvěma sklenicemi piva.“ (Str. 76)

V každém případě je i tento Xenofobní průvodce zábavné čtení.

nakladatelství XYZ, Praha 2009, ISBN 978-80-7388-155-9, cena 99,- Kč

12345
1283031480000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online