Wuwejův zápisník

Antony Miall, David Milsted: Xenofobní průvodce - Angličané

15.10.2009 23:58, Wu | knihy | sociologie | komentáře -

obálka knihy Antony Miall, David Milsted: Xenofobní průvodce - AngličanéPo přečtení zjistíte, že to, jak Angličany znáte z filmů a knih o vždy rezervovaných (ačkoliv mírně výstředních) lordech, nejspíš odpovídá pravdě. Kniha se zmiňuje o důrazu na tradice, umění neformální konverzace, posedlosti společenskými vrstvami, smyslu pro humor a mnoha dalších charakteristikách. Pobavily mě tradiční politické svobody:

Jediný skutečný vliv, který voliči mají, je výběr jedné ze dvou hlavních stran, která zvolí ministerského předsedu. Ministerský předseda pak vybere všechno ostatní. Tomu se říká 'tradiční svobody Angličana' - zmíněným Angličanem se myslí ministerský předseda.“ (Str. 98)

Kniha samotná mi ale kladla značný odpor při dělání zápisků. Pustil jsem se do nich několikrát a pokaždé to skončilo tím, že prakticky nemám co bych napsal. Ba dokonce se mi ani nechtělo vybírat pro Angličany typické věci a zmínit je tu. Možná to souvisí s tím, že žádného Angličana osobně neznám, možná s tím, že k tomuto národu nemám žádný vztah, ani pozitivní, ani negativní, každopádně doufám, že se to netýká celé série.

Vztah Angličanů k jiným národnostem není poznamenán ani tak xenofobií, to jest nenávistí či strachem z cizinců, jako spíše lítosti nad cizinci, kteří mají tu smůlu, že jsou... no, zkrátka že NEjsou Angličany.“ (Str. 7)

12345
1255643880000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online