Wuwejův zápisník

Antony Miall, David Milsted: Xenofobní průvodce - Angličané

15.10.2009 23:58, Wu | knihy | sociologie | komentáře -

obálka knihy Antony Miall, David Milsted: Xenofobní průvodce - AngličanéPo přečtení zjistíte, že to, jak Angličany znáte z filmů a knih o vždy rezervovaných (ačkoliv mírně výstředních) lordech, nejspíš odpovídá pravdě. Kniha se zmiňuje o důrazu na tradice, umění neformální konverzace, posedlosti společenskými vrstvami, smyslu pro humor a mnoha dalších charakteristikách. Pobavily mě tradiční politické svobody:

Jediný skutečný vliv, který voliči mají, je výběr jedné ze dvou hlavních stran, která zvolí ministerského předsedu. Ministerský předseda pak vybere všechno ostatní. Tomu se říká 'tradiční svobody Angličana' - zmíněným Angličanem se myslí ministerský předseda.“ (Str. 98)

Kniha samotná mi ale kladla značný odpor při dělání zápisků. Pustil jsem se do nich několikrát a pokaždé to skončilo tím, že prakticky nemám co bych napsal. Ba dokonce se mi ani nechtělo vybírat pro Angličany typické věci a zmínit je tu. Možná to souvisí s tím, že žádného Angličana osobně neznám, možná s tím, že k tomuto národu nemám žádný vztah, ani pozitivní, ani negativní, každopádně doufám, že se to netýká celé série.

Vztah Angličanů k jiným národnostem není poznamenán ani tak xenofobií, to jest nenávistí či strachem z cizinců, jako spíše lítosti nad cizinci, kteří mají tu smůlu, že jsou... no, zkrátka že NEjsou Angličany.“ (Str. 7)

12345
1255643880000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online