Nevěděl jsem, že Kerouac byl i básník; po přečtení knihy však mohu konstatovat, že byl básník dokonce skvělý.
Zamrzlý
v ptačím koupátku -
list (Str. 10)
Jeho pojetí haiku se sice nesnaží držet klasickou slabikovou formu 5-7-5 (která má ostatně smysl nejspíš jen v originále), ale zachovává si to podstatné, tedy zachycení obrazu a nálady okamžiku.
Studený slunečný podzimní den,
ještě naposledy
posekám trávu (Str. 83)
Podle ediční poznámky byl Kerouakův zájem o haiku hluboký a dlouhodobý, přibližně od poloviny padesátých let 20. století až do své smrti v roce 1969 si úderná trojverší zapisoval do deníků, prokládal jimi své dopisy, romány či eseje atd. Postupně přitom dospěl k vlastní podobě, tzv. ‚západnímu haiku‘, ‚western haiku‘, které se nenechává omezovat přísnými formálními pravidly, ušitými na míru japonštině, z dané formy si ovšem uchovává to podstatné: schopnost zachytit ve třech krátkých verších sevřený obraz (… )
(Str. 114)
Sevřenost obrazu si můžeme pěkně demonstrovat na následujícím haiku:
Slovo POSTIŽENÝ
klouže po sněhu
na novinách (Str. 64)
Tak prosté výrazové prostředky a tak bohatý výsledek, který přímo překypuje. Jen první verš, pouhá dvě slova, ale – kapitálkami napsané slovo postižený na sebe okamžite upoutá pozornost, stigmatizujíci výraz ale jako by i přes velikost písma mluvil tiše. Úplně slyšíte, jak si sousedé potajmu šeptají mezi sousedy o postiženém dítěti. A odosobnění je ještě posílené, ba znásobené pojmenováním „slovo“. Slovo? Dítě je to, přece. Klouže se po sněhu na novinách a na rozdíl od nás, kteří jsme se zasekli v pomluvách prvního verše, je v přítomném okamžiku.
Luskni prsty
zastav svět!
- leje čím dál víc (Str. 27)
Pokud máte o haiku zájem, ta Kerouakova by vám chybět neměla.
Odkazy:
nakladatelství Argo, Praha 2019, ISBN 978-80-257-2896-3, cena 198 Kč
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.