Wuwejův zápisník

Umberto Eco: Baudolino

17.11.2005 19:39, Wu | knihy | komentáře -

Baudolino Každá kniha světoznámého znalce středověkého myšlení a estetiky je sledována s napětím a srovnávána s jeho prvotinou Jméno růže. Ani já se srovnávání nevyhnu a předesílám, že Baudolino nezvítězí.

Co tu máme - italského vykutáleného a prolhaného uličníka, který je v podstatě dobrák, ale nad svými výmysly a ležmi ztrácí moc. To, co stvoří, už žije vlastním životem. Ať je to proroctví, vize vítězství, kterou okouzlí krále Fridricha, nebo fiktivní pozvání bájného kněze Jana, jenž sídlí kdesi na východě a je křesťanem, vždycky má malá lež velké důsledky. Děj je vyprávěn samotným Baudolinem, který pomáhá řeckému hodnostáři opustit drancovanou Konstantinopol. Baudolinovo mládí, studia v Paříži, platonická láska ke královně Beatrix, věčné šarvátky krále Fridricha s italskými městy a hlavně velká cesta do země kněze Jana jsou protkány vymyšlenými událostmi a klamy. Falešné relikvie, falešná králova smrt... jako nit se vine základní myšlenka - co je vlastně historická pravda, který výklad?

Analogie jsou na každém kroku, vlastně stránce, okatá podobnost s Danteho láskou k Beatrici v Božské komedii je zmíněna i na záložce knihy, popis putování jednotlivými zeměmi připomíná Milion Marka Pola, chvílemi zase Gulliverovy cesty, jáhenova "jeskyně" ve městě Pndapetzim jeskyni Platonovu, celkové pojetí mi ke konci připomnělo vyprávění Sinuhetovo ...

Může být zábavné vyhledávat zdroje inspirace, ale není to těžiště. A právě to mi v knize chybí. Jako by si autor chtěl zkusit napsat skutečný středověký román se vším všudy. S trubadůrskou láskou, křížovými výpravami, Starcem z hory, učenými disputacemi, křesťanskou naukou a relikviemi, herezí, gnózí a hledáním grálu. To se mu povedlo. Jenže ve srovnání (už je to tady) s jinými jeho knihami nemá Baudolino ani čtivost a napětí Jména růže, ani šílenou složitost Foucaultova kyvadla. Takže se jeví jen průměrně; samozřejmě v Ecově tvorbě, srovnání s jinými autory by asi vyznělo jinak. Uvidíme, co přinese "Tajemný plamen královny Loany", který by měl vyjít do konce roku.

12345
1132252740000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online