Nebude to sice nijak originální začátek, ale když už se kniha takto provokativně jmenuje, musím zmínit co se těmi skeptiky a těšiteli vlastně myslí... Umberto Eco si všímá, že analyzátoři stavu moderních médií se v podstatě dají rozdělit do dvou skupin. První, kritickou, nazývá skeptiky a z jejich textů vybírá "články obžaloby" masové kultury (str. 36):
Následně si klade otázku, jestli se tím tématika zcela vyčerpala, a obrací se na obránce systému, tedy těšitele. Uvědomuje si, že mezi nimi jsou i lidé nekriticky zjednodušující nebo spojení se zájmy různých výrobců, ale z názorů odborníků vybírá články obhajoby:
Jenže jak to tak vypadá, pravdu mají obě skupiny, a jde spíše o nevhodně položenou otázku. Ale to už si můžete přečíst sami.
Kniha je soubor esejů, které se všechny točí kolem kultury a médií. Ne že by to nebylo zajímavé, ale jako celek je to vedle Šesti procházek literárními lesy poněkud zklamání. "Velké" eseje, jako již citovaná Masová kultura a 'úrovně kultury', Struktura nevkusu nebo Praktické použití postavy jsou poměrně náročné na čtení, napsané vcelku zbytečně vědátorsky složitým jazykem, šmrnc přednášek jim chybí, další eseje jsou sice čitelnější, ale téma už bylo zpracované jinde nebo je myšlenka podivná (esej o typu - když typem může být dokonale prokreslená, životná postava, která je unikátní, jak může být univerzálním typem?), nu a ty nejkratší zase poněkud trpí nedostatkem závěru. Marně si teď snažím vybavit, o čem že byl text "Nihilisté s mečem plamenným" - vím jenom, že Nietzsche viděl hodně dopředu a že jakýsi vědec ho přečetl celého a výborně jej vyložil.
Další velký problém je stáří knihy. Originál byl napsán před více než čtyřiceti lety a je to znát. Jednak Umberto Eco zcela jistě mnohé z témat přepracoval, prohloubil nebo zjednodušil, jednak chybí kontext. Žádný z komiksů, které tak pečlivě rozebírá, jsem v životě neviděl (pardon, jeden ano, Peanuts), esej o moderní italské písničce totéž (kdo je Rita Pavone?). Ani úvahy o televizi nepřináší nic výjimečného, nejsou ani zdaleka tak provokativní jako např. Jerry Mander.
Ecova záliba v analyzování tzv. nízkých žánrů hraničí s fascinací; dalo by se přemítat, nakolik je ještě analyzuje a nakolik obhajuje. Obojím mi připomněl Karla Čapka a jeho Marsyas.
Tak, co bych ještě dodal... je to samý návrh na rešerše, které by mohl někdo jiný provést, ale co vlastní výzkum? Nejzajímavější byl úvodní esej a dále pak Struktura nevkusu, ostatní... slovy klasika - „No není to špatný, ale že bych to musel vidět dvakrát...“.
P.S. Překlad - opravdu se sdělení „dekodifikuje“ (str. 95)? Sedělo by mi tam spíš slovo "dekóduje". A i jinak se mi leccos nezdálo - recenze Anežky Kuzmičové mé podezření potvrzuje.
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.