Wuwejův zápisník

Jak změřit nabití baterií

18.10.2008 14:26, Wu | praktické | komentáře -

Koupil jsem si za pár korun úžasný univerzální měřák elektrických veličin (digitální multimetr Düwi 07974). Těch stupnic, těch možností! Hned jsem začal přemýšlet, k čemu by mi ta hračka asi tak mohla být.

No jistě, k roztřídění hromady tužkových baterií, které mám v šuplíku, a u nichž si nejsem jistý, jestli se nesmíchaly s bateriemi vybitými, případně jestli už nezestárly a elektrony z nich nevyprchaly.

Otázka je, jak na to. Baterie poskytuje elektrický proud pod určitým napětím. Množství proudu, který ještě může dodat, se změří těžko (kolik je tam ještě nezreagovaných ingrediencí nám multimetr nepoví), ale můžeme využít faktu, že s postupným vybíjením napětí klesá. Výrobci baterií uvádějí vybíjecí charakteristiky jako křivky, kde je vidět, jak se mění napětí s časem při různých typických zatíženích (rádio, baterka, foťák, kamera). Kupříkladu takový 1,5 V Energizer L91 (pdf). Pozorný pohled ukazuje, že křivka se prudce láme někde kolem 1,2 V, vybíjecí graf končí až u 1,0 V.

Výborně - budeme měřit napětí a když se bude blížit 1 V, je na tom baterie špatně.

Má to ovšem háček, když ho budeme měřit na samotném článku, bez jakéhokoliv zatížení, výsledky nebudou správné - ukáže se nám vyšší hodnota. Musíme měřit pod zátěží, nejlépe v samotném zařízení, kde je chceme použít. Nebo ho aspoň něčím nahradit - napadá mě malá žárovka z baterky, připojit ji do obvodu a zároveň k mutlimetru, nastavenému na voltmetr přiměřeného rozsahu.

No a když jsem konečně multimetr vzal do ruky, zjistil jsem, že umí i měřit stav baterií (voltmetr se zátěží, na stupnici vpravo dole, hodnoty 1,5 a 9 V). Ideální.

Digitální multimetr Düwi 07974

12345
1224332760000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online