Wuwejův zápisník

Miroslav Žamboch, Jiří W. Procházka: Agent JFK 1 - Pašerák

08.03.2010 22:41, Wu | knihy | komentáře -

obálka knihy Miroslav Žamboch, Jiří W. Procházka: Agent JFK 1 - PašerákSérii Agent JFK jsem dlouho vzdoroval. Mám odstup k seriálům, nelíbí se mi nutnost něco pravidelně sledovat, ať už je to produkce televizní, rozhlasová nebo dokonce knižní. Trochu mě ale nalomil Kojot a přece jen, Miroslav Žamboch i Jiří W. Procházka, jehož cyberpunk se mi vryl do paměti, jsou záruka kvality (tedy alespoň těch dílů, které napsali oni).

Když už jsme u společného psaní, zajímalo mě, jak to probíhá. Jestli jeden píše a druhý vymýšlí, jestli se střídají, píší skutečně společně... v textu poznávám jen Žambocha. V PR článku se píše, že „Společná konstrukce světa a pilování charakterů je jeden z důvodů, proč jsou pod prvními čtyřmi díly podepsáni Miroslav Žamboch & Jiří W. Procházka společně.“, takže je dost pravděpodobné, že každý díl píše jen jeden autor. A z pořadí jmen, která jsou u druhého dílu obráceně, soudím, že tady to byl skutečně Miroslav Žamboch.

Johna Francise Kováře, poté co je opět pro svéhlavost vyhozen z práce a hned vzápětí i z bytu, osloví svérázná dvojice s ještě svéráznějším vozidlem a pokouší se jej naverbovat. Bohužel v polovině rozhovoru se zjistí, že je kdosi "zaměřil" a i s Kovářem začínají ujíždět. Auto zrychluje víc než se zdá být možné a když už konečně přistanou, objeví se v jiné realitě a čelí útoku jednotky vojáků. Kovář padne do zajetí a postupně začíná zjišťovat, že je sice v Čechách, ale leccos je jinak. Nejmarkantnější je existence státních čarodějů. Schopný muž, což Kovář rozhodně je, si dokáže poradit, takže se pomalu propracovává do podsvětí a zjišťuje, jak svět funguje. A hlavně jak se může dostat zpátky...

'Žádná magie, dokonalá technologie, stroje přemýšlející skoro jako lidé, kosmický výzkum,' shrnul po půlhodině Armitus jeho vyprávění. 'Do takových míst se okna otevírají těžko.'
Kovář cítil, jak mu naděje utíká mezi prsty. Po úspěšném návratu z Palmového světa, jak realitu, kde sbírali kokosy, sám pokřtil, začal věřit, že cesta domů existuje.

Na pozadí akčního příběhu se rozvíjí představa mnoha paralelních vesmírů v nichž se vývoj více či méně odlišuje od naší reality, a agentury, která se snaží zabránit vzájemnému ovlivňování a následným kolapsům světa. To jsem se pochopitelně dočetl v článcích o celé sérii, protože v prvním dílu je Kovář naverbován až na konci, o agentuře je jen pár zmínek a alternativní světy také poznáme jen dva.

Propracovanost sice nedosahuje Žambochových románů, ale základní rysy jsou společné. Postavy jsou sice zkratkovitě, ale dostatečně prokreslené, akční scény odsýpají a historie alternativního světa je zajímavá velmi. Tudíž musím konstatovat, že jako lehké oddechové čtení JFK zaujal a podívám se i na další pokračování.

Recenze: pagi, Roman Kresta, Michael Střelec Pešťák.

nakladatelství Triton, Praha, 2005, ISBN 80-7254-716-X

12345
1268084460000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online