Wuwejův zápisník

Miroslav Žamboch: Zakuti v oceli

03.10.2018 21:48, Wu | knihy | výběr z knih | komentáře -

obálka Zakuti v oceliTentokrát nás Miroslav Žamboch vzal na výpravu do budoucnosti. Země je po několika válkách a jen obtížně se vzpamatovává. Civilizaci buduje na troskách, technologie získává analýzou nálezů ze starých dob a co hůř, je neustále ohrožovaná útoky botů. Automatických strojů – dalších pozůstatků z válek, kdy je lidé a později umělé inteligence používaly místo pěšáků.

S hlavní postavou, technikem ze zapadlé okrajové vesnice, se setkáváme ve chvíli, kdy v městečku zpeněžil získané artefakty a v hospodě je svědkem obtěžování neznámé slečny. Bohužel je to past, ze které jej zachrání až naverbování do jednotky kapitána Knispela. Ten vlastní nevídaný válečný stroj, tank – ale jaký! Některé díly vypadají jako by snad byly odlité z jednoho kusu, našlapaný čidly, elektronikou, jeho pancíř je běžnými prostředky nezničitelný, zkrátka zázrak předválečné (tedy spíše válečné) technologie.

Knesplova aktuální zakázka je ochrana obchodního konvoje, kolem kterého se koncentruje podezřelý zájem. Lidí, vojáků i botů. A jak postupujeme, začíná se ukazovat, že se ti roboti chovají podezřele koordinovaně...

Rigajev si však dopřál jen krátkou pauzu, v průběhu které sledoval, jak Cyr opět doplňuje sklenice.
‚Zpočátku jsem soudil stejně jako všichni. Že umělé inteligence stvořené předválečnou vědou jsou už dávno mrtvé, a pokud ne, dementní, na pokraji zhroucení. Vývoj posledních sto padesáti let tomu nasvědčoval, botů ubývalo, naučili jsme se s nimi bojovat, opět jsme začali osídlovat nová území.‘
Napil se. Napodobil jsem ho stejně jako ostatní. Možná jsme tím skvělým brandy plýtvali, možná jsme se měli bavit o něčem jiném. O zemi, ženách, jídle. Prostě o důležitých a pozitivních věcech.
‚Jenomže teď si myslím, že to tak není. Že jsme propásli okamžik, kdy jsme mohli strojový život a ty, co ho řídí, zničit,‘ Rigajev se na chvíli odmlčel.
‚Myslím, že překonali bod zlomu a teď opět sílí. Umělé inteligence přežily, bojují proti sobě a tím vzniká evoluční tlak mající za následek jejich vlastní vývoj a vznik nových botů.‘
Vývoj umělých inteligencí? Nebo možná dokonce vznik nových? Nevěřil jsem v to, považoval jsem to za hloupost. Totální nesmysl. Určitě. Zcela určitě.

Zpočátku jsem měl pocit, jako bych schéma příběhu už někde viděl. Pak jsem si vzpomněl – první třetina je po stránce zápletky a konstrukce úplně stejná, jako nedávná – bombastická –Ve službách klanu, jen kulisy nejsou magické, ale technologické. Také je tu přemýšlivý outsider s nezvyklými schopnostmi. Také za zvláštních okolností vstoupí do služby klanu (tankmenů). Také je tu obchodník a jeho krásná dcera, která nachází zalíbení v outsiderovi.

To se ale brzy změnilo a pak už jsem se jen nechal unášet dějem. Ten svět je totiž velmi působivý a plný překvapení. Skoro žádná situace se nedala odhadnout dopředu, nikdy nebylo jasné, jestli se ranní koupel z romantického okamžiku změní v noční můru, jestli bující vegetace není plná toxinů nebo radioaktivity, odkud vyrazí jednotka botů nebo jakou motivaci má milé uvítání v zapadlé vesničce.

A závěr? Přiznám se, že takové rozuzlení jsem nečekal. Vrylo se mi pod kůži a ještě tři dny po dočtení jsem o něm přemýšlel. O světě pod hrozbou umělých inteligencí, o hrdinovi, který pro záchranu své lásky udělal maximum, o … a zbytek už prozradit nemůžu, abych vás nepřipravil o potešení z příběhu. Každopádně neváhejte, kniha drží autorův vysoký standard.

Odkazy:

nakladatelství Stanislav Juhaňák – Triton, Praha 2016, ISBN 978-80-7553-231-2, cena 199 Kč (eBook)

12345
1538596080000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online