Wuwejův zápisník

Miroslav Žamboch: Koniáš - Cesta domů

05.04.2009 10:31, Wu | knihy | komentáře -

obálka knihy Miroslav Žamboch: Koniáš - Cesta domůChronologicky poslední příběh s Koniášem. Je mu už přes čtyřicet, v mezích možností se usadil - člověk, který většinu svého života prožil na stezce, bez alespoň občasných útěků být nemůže - a na jedné z jeho zdravotních výprav ho zastihneme. Je v bance a vybírá dva tisíce zlatých, aby mohl zaplatit za informace, které si objednal. Trochu fušuje do vysoké politiky, ale to také není žádná novinka, nebylo by to poprvé, co někomu vysoce postavenému překazil plány.

V bance zaslechne z vedlejší kóje zoufalý ženský výkřik: „Ale oni ho zabijí! Už se to stalo!“ Teprve venku, kde potká onu ženu a jejího manžela, se dozví, oč jde. Někdo jim unesl syna a požaduje výkupné. V náhlém popudu mysli (který není až tak bezdůvodný) se jim rozhodne pomoci. Pochopitelně je vše mnohem komplikovanější, není to první únos a ne všechny unesené děti se vrátily...

Na Koniášovi je jeho věk poznat; ani ne tak v kondici, jako spíše v myšlení a přístupu k věcem. A v cynických poznámkách, kterými v duchu komentuje události a lidi kolem sebe. Do dobrodružství se nevrhá bezhlavě a mnohokrát přemítá, jestli tentokrát udělal správně.

"Zestárl jste během těchto dnů o dobrých dvacet let," zkonstatoval jsem.
Místo odpovědi zavřel leštěnou stříbrnou kazetu s psacími pery a nastavil mi ji jako zrcadlo. Podíval jsem se na svůj odraz. Maureli byl proti mně vlastně docela pohledný mladík. Kdybych byl nebožtík, ovázali by mi hlavu šátkem, abych při pohřbu nestrašil příbuzné.

Jako celek mi Cesta domů připadala trochu slabší (i slabší Žambochova povídka je výborné čtení, to abyste se hned nelekli). Posun v uvažování a přístupu hlavního hrdiny vítám, vyvíjí se a je tím opět o něco reálnější, ale pár zápletek bylo trochu přitažených za vlasy a dvojí zázračné přežití je na jednu povídku až moc.

Text vyšel v antologii Legendy české fantasy v roce 2006 (recenze pagi), mně se ho povedlo najít na Internetu, ale pokud Koniáše neznáte, doporučuji jeho posledním příběhem nezačínat.

12345
1238920260000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online