Wuwejův zápisník

Michal Petrov: Retro ČS

19.01.2018 21:59, Wu | knihy | historie | komentáře -

obálka Retro ČS Kniha zúročuje materiál i zkušenosti, nasbírané při práci na televizním pořadu Retro, a po jednotlivých oblastech běžného života ukazuje, jak jsme na tom byli za socialismu. Podtitul mluví jasně: „Co bylo (a nebylo) za reálného socialismu“. Ono toho opravdu víc nebylo, než bylo...

V každé části autor komentuje výrobky, výrobce, jejich dostupnost, vnímání spotřebiteli a vůbec vše, co stojí za zmínku. Především ale přidává spoustu ilustračních materiálů – dobové reklamy, fotky, letáky; kniha je hlavně obrazová publikace.

Retro ČS, str. 46-47

Text je emotivní, s názorem, nesnaží se o neutralitu historické studie, nebojí se zmínit jak autor sám dané výrobky vnímal.

Oproti dnešním se také zásadně lišily jogurty. Poměrně dlouho se vyráběly klasickým zráním jednotlivých porcí ve vodní lázni. Džem nebo ovocná dřeň se do jogurtů přidávaly hlavně proto, aby se nekazily. Proto se taky dávaly zpočátku nahoru a netvořily spodní vrstvu jako dnes. K tomu se váže klasická dětská vzpomínka na stále kyselejší jogurt, jak se člověk přibližoval dnu sklenice. Byla to taková pohádka se špatným koncem a jejím hlavním hrdinou byl jogurt nebo Jovo, jak se ovocné jogurty někdy jmenovaly. Odtud i mnohem mladší legendární jogurtový nápoj Jovokoktejl za korunu třicet, po němž se ještě mnohému z nás zastekne, a jeho kyselý pandán Biokys.“ (Str. 12)

Možná i díky tomu mě bavil více než obrázky, které mají (asi) být těžiště knihy. Dobové reklamy jsou prostě hrozné. Navíc jsem postrádal prostou dokumentační funkci – že když čtu o sýr Niva, bude jeho fotka hned vedle, nejlépe plovoucí v příslušném odstavci. Ne že by tam fotky nebyly, ale musíte po nich pátrat, často jsou na jiné stránce a zamíchané s ostatními.

Jako připomenutí všech spotřebitelských hrůz byla kniha dobrá, její pokračování si ale nepořídím – ostalgií netrpím a po většinu času jsem jen kroutil hlavou. Upřímně nechápu, jak na to někdo může vzpomínat se zalíbením.
(Resp. chápu, že ve skutečnosti vzpomíná na své mládí, ale měl by si to připustit.)

Odkazy:

nakladatelství Jota, Brno 2013, ISBN 978-80-7462-422-3, cena 497 Kč

12345
1516395540000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online