Wuwejův zápisník

Adam Drda, Josef Mlejnek jr., Stanislav Škoda a kol.: Mýty o socialistických časech

07.06.2012 00:01, Wu | knihy | komentáře -

obálka knihy Adam Drda, Josef Mlejnek jr., Stanislav Škoda a kol.: Mýty o socialistických časechPublikaci vydalo sdružení Člověk v tísni v rámci vzdělávacího programu „Jeden svět na školách“ jako součást projektu „Příběhy bezpráví“. Cílem je poskytnout žákům základních a středních škol dostatek informací jako protiváhu k idealizovanému obrazu doby před listopadem 1989 a k častým komentářům, že tehdy bylo lépe:

Zdá se nám potřebné říci, že se lidem lépe nežilo, že na husákovském socialismu nebylo dobrého vůbec nic - a že to dobré, co tehdy vzniklo, vzniklo režimu navzdory. Teze 'lidem se žilo líp' v sobě obsahuje celou řadu mýtů o socialistických časech: všechno bylo levnější, školství bylo kvalitnější, zdravotnictví nám záviděl celý svět, společnost byla sociálně spravedlivější... V jednotlivých kapitolách této knihy jsme se je pokusili uvést na pravou míru.“ (Str. 5)

Po první, obecné kapitole „Socialismus: od kolébky po hrob“, v níž autoři popisují všudypřítomnost socialismu v každodenním životě, následuje 12 mýtů, dvanáct kapitol:

 • Mýtus č. 1: Socialistická škola = kvalitní učitelé, vzdělaní a ukáznění žáci
 • Mýtus č. 2: Nezaměstnanost není, práce dost pro všechny
 • Mýtus č. 3: Všechno bylo levnější
 • Mýtus č. 4: Žádní bezdomovci, každý měl kde bydlet
 • Mýtus č. 5: Levné rekreace pro všechny pracující
 • Mýtus č. 6: Vojna dělá z chlapců chlapy
 • Mýtus č. 7: Socialistickým hospodářstvím k čistému vzduchu
 • Mýtus č. 8: Špičková a každému dostupná zdravotní péče
 • Mýtus č. 9: Kádrování v zájmu nás všech
 • Mýtus č. 10: Sociálně spravedlivá společnost
 • Mýtus č. 11: Milujeme Karla Gotta - zkorumpovaná pop music, seriálová smršť
 • Mýtus č. 12: Sovětský svaz - náš osvoboditel, dobrodinec a ochránce

Je to důležitý a potřebný pohled, v tomto provedení má ale několik háčků. Jednak terminologickou nepřesnost: některé z vyjmenovaných věcí nejsou mýty, tedy tradovaná tvrzení či vyprávění. Číslo 7 je popis a kritika znečišťování přírody těžkým průmyslem, nikoliv mýtus. Nikdo netvrdí, že za socialismu bylo ovzduší v lepším stavu. Číslo 11 je popis zkorumpované pop music a normalizační seriálové smršti, mýtů v této oblasti také moc není. Možná se kniha měla jmenovat „Mýty a fakta o socialistických časech“. Tím se dostáváme k druhému problému, fakta by měla být neutrální, ale kniha vedle informací přináší i hodnocení a odsouzení, neutrální rozhodně není. Ne že by to všechno nebyla více či méně pravda, leccos ze zmíněných věcí mi potvrzuje i vlastní zkušenost - ale u vyvracení mýtů je zaujatost diskreditující.

Do přírody se také chodilo na branná cvičení, což byla, jak pamětníci vědí, další zvrhlost socialistického školství. Soudružka učitelka dětem vysvětlila, že 'západní imperialisté se chystají zaútočit na naši milovanou vlast a my musíme být připraveni.' Děti se pak v pláštěnkách, rouškách a s igelitovými pytlíky na rukou a nohou běhaly po lese a snažily se tak nacvičit, jak se chránit před jadernými a chemickými zbraněmi.“ (Str. 17)

Ano, na branná cvičení se chodilo, a motivace byla zvrhlá, ale celé branné cvičení jako přípravu na mimořádné situace bych - vzhledem ke křehkosti civilizačních vymožeností - za zvrhlost rozhodně nepovažoval.

Za zmínku ještě stojí provedení knihy, resp. obálky. Obrys Československa, který na obálce (možná) vidíte, je ve skutečnosti vystřižený a přinýtovaný, takže se s ním dá otáčet dokola. Je to sice zajímavé technicky, ale jednak to nemá smysl (resp. nenašel jsem ho; že se dá republika otočit kolem vlastní osy mi nepřipadá jako něco významného a hypnotizující spirála při otáčení také nevznikne), jednak je to nepraktické. Při jakémkoliv zastrkování knihy do knihovny nebo do tašky hrozí zadrhnutí a pomuchlání obrysu a nýt se vyrývá do sousední knihy.

Popsal jsem sice háčky a problémy koncepce knihy, ale to neznamená, že bych ji nedoporučoval. Naopak, určitě si ji přečtěte, ať si socialistické časy buď připomenete bez příkras, pokud jste pamětníci, nebo se o nich něco dozvíte. A ty hodnotící soudy? Pro děti ve školách jsou nejspíš potřebné, zatímco starší a zkušenější čtenář je snadno rozpozná.

Aktualizace 10.6.2012: díky komentářům, které mě přinutily důkladně se zamyslet, vzít knihu znovu do ruky a trochu ji prolistovat, musím hodnocení pozměnit. Kniha má sice dobrý záměr, osvětlovat mýty je zapotřebí, ale provedení je tendenční. Hodnocení je autoritativní, často se objevuje ironizující uzavírání do uvozovek, pohled je černobílý (černý). Už samo úvodní tvrzení, že „na husákovském socialismu nebylo dobrého vůbec nic“, znamená jednostrannou zaslepenost. Pamětníci si ji přečtěte, může vám leccos připomenout, do škol ale zřejmě nepatří.
A jestli je zhodnocení - obecně - pro školáky potřebné, o tom budu ještě přemýšlet.

vydalo sdružení Člověk v tísni, Praha 2010, ISBN 978-80-86961-98-9, cena 137 Kč

12345
1339020060000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online