Wuwejův zápisník

Vaše domácnost a výpadky civilizačních vymožeností

01.04.2012 00:58, Wu | praktické | komentáře -

Zkusili jste si někdy udělat myšlenkový experiment na téma „vaše domácnost a výpadky civilizačních vymožeností“? Jestli ne, zkuste, možná budete překvapeni. Možná si dokonce začnete dělat krizový plán - a nemusí to být jenom evakuační zavazadlo po vzoru Sheldona Coopera z BigBang Theory. Týká se to hlavně obyvatel měst, na venkově je soběstačnost řádově lepší, ale i tam se hodí být připraven.

Začneme menší rozcvičkou: jednodenní výpadek internetu. Zní to směšně, ale zkuste si během jednoho dne ověřit, jak často ho používáte. Jak často kontrolujete mail, kolik věci vyřizujete přes internet, jestli tam hledáte telefonní čísla na infolinky, než někam zavoláte, co všechno na internetu vyhledáváte, kam se díváte na televizní program, na mapy ...
A co z toho zvládnete i bez internetu? Kolik máte encyklopedií, atlasů, telefonních seznamů, aktuálních televizních programů?

A teď už doopravdy.

Jednodenní výpadek dodávky tepla a teplé vody (v zimě). Na mytí si vodu asi ohřejete, ale co topení? Máte doma elektrický přímotop? Nebo si budete jako za socialismu přitápět zapnutou a otevřenou troubou?

Přitvrdíme - jednodenní výpadek vody. Co budete pít, na jak dlouho máte vodu balenou? Budete čekat až někdo přistaví cisternu? A čím budete splachovat záchod, necháte ho tak, nebo doběhnete s kbelíkem ke kašně?

Nejhorší by byl jednodenní výpadek dodávky elektřiny, zvaný blackout, ke kterému, i přes nesporně kvalitní českou přenosovou síť, může dojít i u nás.
Víte například, jestli vám bez elektřiny poteče teplá voda, jestli v její distribuci není nějaký elektromotor nebo jiný řídící prvek? Záleží asi na geografickém rozsahu výpadku, ale poteče aspoň studená?
Nepřeruší se ze stejného důvodu i dodávka tepla, budete muset řešit i topení?
Pokud máte plynový kotel, zatopíte bez elektřiny?
Máte-li elektrický sporák, na čem budete vařit?
Víte, za jak dlouho se lednička ohřeje a jídlo se začne kazit, víte v jakém pořadí ho odebírat, abyste eliminovali škody?
Jak si posvítíte, máte při ruce baterky, máte svíčky? A sirky nebo zapalovače?
Protože se bez elektřiny ocitnete v informační izolaci, máte nějaké rádio na baterie a dost baterií?

A to nemluvím o výpadcích vícedenních, kdy by se výše uvedené problémy ještě násobily. Přemýšlím například o kanalizaci, funguje kompletně samospádem, nebo se někde může ucpat, třeba v nefunkční (kvůli výpadku elektřiny) čističce?

Ještě jinačí problém - totální výpadek zásobování domácnosti, řekněme při zákazu vycházení. Na jak dlouho máte doma potraviny?


Z mého myšlenkového experimentu vyšlo, že

  1. je třeba udělat si pořádnou analýzu
  2. zatímco jednodenní výpadek se překlenout dá snadno, pro výpadky vícedenní by bylo nejlepší se rychle sbalit a odjet někam pryč - na chatu, chalupu, k babičce na venkov.
12345
1333234680000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online