Wuwejův zápisník

Guy Campbell: Kniha pro správné kluky - Jak přežít cokoliv a kdykoliv

15.07.2010 23:14, Wu | knihy | komentáře -

obálka knihy Guy Campbell: Kniha pro správné kluky - Jak přežít cokoliv a kdykolivDodnes využívám vědomosti o přírodě a přežití, načerpané ze Zálesáckých zápisníků, vyhraných kdysi na dětských dnech v sídlišti. Kniha pro správné kluky s podtitulem „Jak přežít cokoliv a kdekoliv“ mě tudíž nemohla nechat klidným a bez většího rozmýšlení se přesunula do nákupního košíku.

Campbellova příručka vynikajícím způsobem kombinuje praktické návody s radami spíše vtipnými, které ale pomůžou při přemýšlení nad fiktivními situacemi. A že takové každého kluka napadají (jak přežít invazi mimozemšťanů, jak si poradit s duchem nebo jak přežít invazi zombies jsou jen některé z nich). Bezmála šedesát postupů bych rozdělil do několika skupin:

  • fiktivní situace, známé většinou z fantastických knih nebo filmů, už jsem zmínil
  • reálné situace, známé z dobrodružných knih a filmů, jako např. jak uniknout piraním, jak přežít útok žraloka, jak vyrobit z mořské vody pitnou, jak se zbavit pijavic
  • orientace a táboření - jak si poradit bez kompasu, jak vykuchat rybu, jak si postavit nouzový přístřešek
  • civilní ochrana - jak přežít tornádo, jak přežít radioaktivní ozáření, jak se dostat z potopeného auta
  • první pomoc - jak uložit člověka do stabilizované polohy, jak dát poraněnou ruku do závěsu, jak přežít uštknutí hadem
  • škola - jak přežít školní diskotéku, jak přežít se svými učiteli, jak přežít šikanu

Jak vidíte, je toho hodně a hlavně, pokud to dokážu posoudit, jsou to rady správné a malého čtenáře vybaví do života spoustou užitečných informací. Na ukázku citace „Jak se dostat z potopeného auta“ (str. 91-92):

Většina aut se bude na hladině chvíli vznášet, což vám umožní zachránit se. Abys mohl něco dělat, musíš si okamžitě rozepnout bezpečnostní pás.
Jakmile se auto dostane do vody, odemkni dveře. Pokud to půjde, otevři je a vyskoč jimi, než se auto potopí. Když bude auto částečně pod vodou, dveře už kvůli tlaku vody otevřít nepůjdou.
V případě, že dveře otevřít nejdou, otevřete co nejrychlejí okýnka. Když je auto ještě na hladině, mělo by elektrické otvírání fungovat. Jakmile se ovšem potopí i autobaterie, už to nepůjde. Protáhněte se oknem a plavte do bezpečí.
Nejdou-li okna otevřít, zkus je rozbít. Vezmi si na to něco těžkého a tvrdého, jako je hasák nebo kovový konec opěrky pro hlavu. Bouchni s tím do rohu okna, protože tam je sklo nejslabší.
Když se auto potopí, aniž stihnete udělat něco z toho, o čem jsme mluvili, budete muset počkat, dokud se nenaplní vodou. Tím se vyrovnají tlaky zevniř a zvnějšku vozidla. Vylez si na zadní sedadlo, protože předek auta se potopí kvůli motoru první. Počkej, až ti voda bude sahat po krk. Pak řekni všem, kdo v autě jsou, aby se zhluboka nadechli. Ve chvíli, kdy jsou dveře úplně pod vodou, měly by jít silným zatlačením otevřít. Zkus do dveří tlačit nohama, zatímco se pevně opíráš tělem a rukama o sedačku. Pak vylezte z auta a vyplavte nad hladinu.

Rady jsou doplněné příhodnými ilustracemi, tato je ze strany 104, „Jak se vyhnout tygru lidožroutovi“:

ilustrace k Jak se vyhnout tygru lidožroutovi

nakladatelství Fragment, Praha 2008, ISBN 978-80-253-0729-8, cena 176,- Kč

12345
1279228440000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online