Wuwejův zápisník

Jaroslav Pavlíček: Člověk v drsné přírodě

20.04.2022 23:25, Wu | knihy | komentáře -

obálka knihy Člověk v drsné příroděO příručce přežití od Jaroslava Pavlíčka, a vlastně i o něm samotném, jsem se dozvěděl v rozhovoru v Deníku N. A bylo to velké překvapení; tolik svérázných názorů a nápadů (které jsou ale naprosto praktické) jsem do té doby nezaznamenal. Že mezi doporučené univerzální pomůcky pro přežití patří deštník? Že jsou kroksy užitečné? Cože?

Jeho příručku, která je od roku 1987 průběžně doplňovaná a vyšla už minimálně v deseti vydáních, jsem prostě musel mít! Už od pohledu je praktická – při minimalistickém formátu tak akorát do kapsy (cca 10 x 14 cm) je opravdu našlapaná fakty a doporučeními, navíc z každé stránky vidíte ty roky vlastních zkušeností.

Je to patrné i v důrazu na věci, které jsem jinde přehlédl. Jak postupovat při vybalování stanu v polárním prostředí, kdo jde dovnitř a co tam dělá, kdo zůstává venku (scénář bivaku); výběr vařiče a paliva vzhledem k váze, výkonnosti a dalším vlastnostem; složení potravinových směsí do extrémních podmínek, tzv. racionů; a rozsáhle řešená problematika vlhkosti.

Stan chráníme proti zvlhnutí tak, že každé ráno při bourání sklepeme sníh a otvorem v podlážce jej vymeteme nebo celý stan obrátíme naruby. Přesvědčíme se přitom, kolik vlastně váží vysrážená vlhkost, Veškerou tuto vlhkost produkují ve stanu obsazeném třemi lidmi tyto zdroje: plamen vařiče (200—500 g), vaření vody (500—2000 g), kusy sněhu nalepené vně kotlíku (0—500 g), sušení věcí ve stanu (200—1000 g), kondenzace dechu (1500 g) a odpařování vody z celého povrchu těla (500 g). (V závorce se udává rozmezí vysrážené H20 za průměrných podmínek při jednom bivaku.) (Str. 69)

Vůbec jsem si neuvědomoval, jak riziková vlhkost je a jak moc se jí musí expedice věnovat. A tak by se dalo pokračovat ještě dlouho. Tuhle knížku chcete…

Odkazy:

PAVLÍČEK, Jaroslav. Člověk v drsné přírodě. Praha: 65. pole, 2019. ISBN 978-80-88268-19-2.

12345
1650489900000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online