Wuwejův zápisník

Petr Hugo Šlik: Tajemství jeskyně pokladů

18.04.2022 12:35, Wu | knihy | komentáře -

obálka knihy Tajemství jeskyně pokladůModerní kniha napsaná přesně v duchu Foglarových příběhů. Používá jeho dobrodružné motivy (záchrana před zmlácením, výprava do labyrintu stok, nenapití se odpadní vody, starý deník), ale obohacuje o další rozměry – současný svět, problematika rozvodu rodičů, odklon mládeže od vnějšího světa:

Chyběl tu výskot dětí, jejich smích a hlasité pokřikování.

Dříve tomu tak nebývalo. Klárov kdysi byl jedním velkým dětským hřištěm. Břehy Hamerského potoka bývaly obsypány piráty, vedly se tam divoké námořní bitvy, v Okrouhlé ulici se každý večer pořádaly závody na koloběžkách a na plácku u staré cihelny se zase pravidelně hrávalo finále mistrovství světa v kopané. Jenže ty časy jsou dávno pryč. Do klárovské školy se sice každé ráno trousí desítky dětí, jenže odpoledne jako by se po nich slehla zem. Všechny se vrátily do svých domovů a zasedly k obrazovkám a počítačům. Na nějaké pobíhání venku neměl nikdo čas, bylo třeba nejprve dokoukat televizní seriál, případně dohrát počítačovou hru. (Str. 9)

i počínající zájem o dívky. A samozřejmě také dívky pouští do děje – sestřenice jednoho z hrdinů Tereza se podílí na pátrání a nejednou jej pomůže posunout kupředu. Jejich výprava za nalezením tajemné jeskyně s neznámým pokladem se tak stává realitou.


Styl je přiměřený věku a kniha je dobře postavená, kapitoly krátké a napínavé, děj se rychle posouvá. Vadilo mi ale foglarovské předjímání budoucího děje. Napětí to sice zvyšuje, ale když je to skoro v každé kapitole, začne to být otravné:

Ani jeden z kluků v tu chvíli netušil, že se jejich osudy brzy spojí v tom nejpodivnějším dobrodružství, které kdy v životě zažili, a že při něm budou dokonce společně čelit nebezpečí smrti, odkázáni pouze jeden na druhého. (Str. 10)

Tuto větu řekl spíše mimoděk, jen jako nezávazný slib, kterým chtěl svého nového kamaráda povzbudit. Nemohl vědět, jak brzy bude jeho nabídka využita a k jakým koncům to povede. (Str. 15)

Celou cestu byli zabráni do družného hovoru, takže si nevšimli, že od mostu až domů je z bezpečné vzdálenosti sledoval onen tajemný stín. Kdopak to asi byl? Proč je sledoval? A hrozilo snad od něj klukům nějaké nebezpečí? Již brzy se to měli všechno dozvědět. (Str. 32)

Trochu jsem tápal v časovém usazení, kdy se to asi tak mohlo odehrávat? Počítače už jsou v domácnostech, ale v redakci novin se ještě používá klasický fotoaparát, žádný digitál – takové období nebylo moc dlouhé. Když se podívám na sebe, počítač jsem v roce 1995 už měl, první digitál jsem si pořídil někdy kolem roku 2000, takže usazení bude někde v těchto pěti letech. Což také znamená, že když kniha vyšla v roce 2015, už byla 20 let pozadu.

Také je tam pár těžko uvěřitelných věcí (třeba nezamřížovaný labyrint potoka mizejícího ve stokách pod městem), ale u čtenáře, na kterého cílí, to nevadí. Pokud hledáte dobrodružnou knihu pro věk 10-12 let, určitě ji zkuste.

Odkazy:

ŠLIK, Petr Hugo. Tajemství jeskyně pokladů. Praha: Albatros, 2015. ISBN 978-80-00-04074-5.

12345
1650278100000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online