Wuwejův zápisník

Víte, co bude po vaší smrti?

24.04.2012 00:03, Wu | praktické | komentáře -

kresba Pieta, leden 2010, pastelkaNe, nechci tady prezentovat jakékoliv metafyzické představy, v dalším myšlenkovém experimentu budu velmi přízemní - víte, co se stane s vašimi záležitostmi, až zemřete?

Pokud nejste v nějakém ohledu výjimeční - specialisté v nezávislosti na společnosti, tajní agenti nebo odpůrci moderního světa - máte pravděpodobně bankovní účet, v něm několik trvalých příkazů, nějaká inkasa na nájem a elektřinu. Máte úrazovou pojistku, pojištění domácnosti, možná máte stavební spoření, možná si spoříte na důchod. Nejspíš máte auto a k němu povinné ručení. Možná i havarijní pojištění. Možná máte nemovitost, na kterou musíte platit daň a pojistku. Také hypotéku a pro její zajištění jste si možná uzavřeli životní pojistku.

Je toho hodně, že? A to pořád není všechno - můžete mít podepsané nějaké smlouvy, platit půjčky, chodit do práce nebo podnikat, být aktivní na internetu (takže minimálně smlouva s poskytovatelem připojení). Asi telefonujete a na telefonu brouzdáte, takže máte i smlouvu s operátorem.

A najednou vás přejede opilý řidič.

Co se bude dít dál?

Váš bankovní účet zablokuje nejpozději notář. Inkasa a trvalé příkazy by se zablokovat neměly, ale jistě vám to řekne jen banka. Rozhodně s účtem nepůjde nakládat, vybírat peníze nebo platit kartou. Mají vaši pozůstalí vlastní účet nebo dostatečnou rezervu na zaplacení složenek do vyřízení dědictví?

Pokud jste platili nájem, elektřinu, telefon, internet nebo třeba kabelovou televizi, zkrátka věci kolem domácnosti, měly by se urychleně převést nebo znovu uzavřít. Také zajistit případné nedoplatky z původních, aby za pár let u dveří nezazvonil exekutor. Dají vaši pozůstalí tohle všechno dohromady, budou vědět kde, co a jak zařídit?

Notář by měl dostat informace o veškerém vašem majetku, movitém i nemovitém. Ví někdo, co všechno jste vlastnili, najde příslušné smlouvy? Měli jste auto? Havarijní pojistka zanikne, co povinné ručení? Auto bez něj nesmí být ani den - zaplatit? Jak a kdy převést?

Většina pojištění se smrtí pojistitele zaniká. Nemovitosti, domácnost bude třeba pojistit znovu a to co nejrychleji. Životní, úrazové pojistky, důchodové připojištění se smrtí počítají a rovnou do smlouvy píšete osobu, jíž se má plnění vyplatit. Ví to ta osoba? A ví, jak má nárok uplatnit?

Protože čtete tento článek, nejspíš máte počítač. Hmm. Licence. Hesla. Údržba. Důležitá data. Zálohování... Porozumí tomu někdo jiný než vy sami?

Takhle by se dalo ještě dlouho pokračovat. Vy tohle všechno víte a znáte. Ale vědí to všechno i vaši pozůstalí?

Nenapíšte jim příručku?

12345
1335218580000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online