Wuwejův zápisník

Peter Kent: Naše město pod tíhou času

22.04.2012 00:51, Wu | knihy | historie | výběr z knih | komentáře -

obálka knihy Peter Kent: Naše město pod tíhou časuDalší dětská kniha, v níž vidíme průřezy budovami, a pravděpodobně ještě lepší než již zmíněná Vzrušující cesta časem - Město. Zachycuje totiž o něco víc historických etap a soustředí se i na zachované stopy a vrstvy pod zemským povrchem.

Cesta začíná úvodními informacemi o archeologii, archeologických průzkumech a o tom, kolik skrytých pokladů se nachází pod každým metrem čtverečním městské zástavby. A pak už vidíme osadu ze starší doby kamenné, vybudovanou kolem naleziště pazourků. Povrchové nálezy už přestávají stačit a tak obyvatelé začínají kopat pod zemí (str. 12):

Naše město pod tíhou času, str. 12

Přes mladší dobu kamennou a dobu železnou se dostáváme k římskému osídlení. Vidíme tehdejší domy, vodovod, dláždění i městské shromáždění na náměstí. A také zasypané podzemní chodby, v jednom místě s pozůstatky pravěkého horníka. Tahle kontinuita je opravdu názorná, při pozorném prohlížení najdete takových míst spoustu - ať už jako záznam o někdejší tragédii, nebo jako příklad měnícího se použití vybudovaných staveb a konstrukcí. Všimněte si zvedajícího se povrchu, každé období je o několik desítek cm výše než předchozí. Ukázka ze str. 16:

Naše město pod tíhou času, str. 16

Občas se objeví speciální dvojstránka, která vysvětluje a popisuje některý detail. Tak v době římské vidíme popis katakomb jako útočiště křesťanů, v době středověku rozkreslený středověký důl, ve dvacátém století podzemní bunkr apod. Ještě jedna ukázka, z 20. století:

Naše město pod tíhou časum, str. 37

Moc pěkné je i protažení do daleké budoucnosti a nakreslení jednoho z možných scénářů vývoje města. Knihu uzavírá slovníček a rejstřík a dotváří tak vynikající encyklopedii, vhodnou nejen pro děti.

nakladatelství Svojtka & Co., Praha 2011, ISBN 978-80-256-0617-9, cena 149 Kč

12345
1335048660000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online