Wuwejův zápisník

Havarijní manuál

08.11.2012 00:45, Wu | praktické | komentáře -

V dalším z myšlenkových experimentů se podíváme opět do domácnosti - tentokrát ne po vaší smrti nebo po smrti obslužných sítí jako je voda, elektřina nebo teplo, ale po smrti jednotlivých částí vybavení či spotřebičů. Domácnost je takových věcí plná!

Když začnu od těch nejdůležitějších - víte, co budete dělat, když se vám roztrhne vodovodní baterie nebo praskne vodovodní potrubí v koupeně? Víte kde máte hlavní uzávěr vody, která páka to je? A jste si jistí, že funguje, protože vodu pravidelně několikrát do roka zavíráte a zase otevíráte? Nebo jste na ni deset let nesáhli a budete doufat, že se při pokusu o zavření neroztrhne také? A kdyby se roztrhla, co potom? Hlavní uzávěr vody pro celý dům? A komu zavolat, kdo má nonstop pohotovost, abyste to co nejrychleji opravili?

Nebo topení. V bytech v něm proudí horká voda, společná pro několik bytových jednotek. Když někde obvod praskne, nebo se utrhne radiátor, co budete dělat, kde vodu zavřete, víte to?

Ano, vesměs je to snadno a rychle dohledatelné na internetu, v bytových domech bývají tyto informace součástí domovního řádu, spoustu věcí a kontaktů jsme si „někam“ poznamenali, není to žádná „raketová věda“. Jenže teoretická zjistitelnost někdy v klidu a za optimálních podmínek není úplně totéž jako zoufalé hledání téhož pozdě v noci, vystresovaní a s pěti centimetry vody na podlaze.

Jeví se mi jako rozumné využít klidu a optimálních podmínek a připravit si havarijní manuál. Pro každou situaci, která není triviální a může někdy nastat, si včas připravit poznámky - co udělat, kde a v jakém pořadí, komu volat o pomoc, zkrátka jak si s problémem poradit co nejlépe. Být připravený. Třeba takto:

Havarijní manuál - topení

A tak by se dalo dlouho pokračovat - voda, plyn, elektřina a jističe, lednička (máte vestavěnou? to asi musí mít přesný rozměr, až ji budete shánět...), nebo třeba bytový telefon:

Havarijní manuál - bytový telefon

Co o tom soudíte?

12345
1352331900000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online