Wuwejův zápisník

Blíží se zlom v nakládání s daty a informacemi

10.06.2012 01:02, Wu | sociologie | počítače | odkazy | komentáře -

Téměř každý den na mě vykoukne nějaká zpráva, která potvrzuje můj dojem posledních několika let - že se blíží zlom v nakládání s daty a informacemi, ať už jsou to zprávy, komunikační prostředky, filmy, hudba nebo knihy v elektronické podobě.

Vzrůstá polarizace. Na jedné straně nová online generace, děti sítě, síťová generace, která data a informace považuje za základní věc a právo. Na straně druhé zkostnatělý hudební a video průmysl, neschopný změnu pochopit, natož se v ní orientovat. Pokoušející se staré pořádky upevnit a opevnit politicky, pomocí dohod typu SOPA nebo ACTA. Jenže děti internetu politiku infiltrují také, pirátské strany získávají na popularitě (nejsou přechodným fenoménem, vítězné politické tažení německých pirátů), veřejnost se angažuje - protesty zmíněné dohody dokázaly pozastavit a možná zažehnat. Jako v Holandsku, kde parlament dohodu zamítl a navíc cit. „přijal opatření, které brání vládě kdykoliv v budoucnu přijmout podobnou smlouvu

Filmový průmysl vytváří zvrhlosti jako nepřeskočitelná varování na kupovaných DVD a trestá tak legální uživatele - a proti tomu umělci, i mainstreamoví, kteří svá díla uvolňují (Jaromír Nohavica) nebo kopírování neřeší, berou jej jako propagaci svých koncertů (Lucie Bílá, Karel Gott).

Další ukázka křečovitého kopání kolem sebe jsou otřesné podmínky pro copyrightovou ochranu nejbližších olympijských her - a proti tomu věci jako open source 3D tiskárna, hnutí DIY, jejichž základním předpokladem je otevřené šíření informací. Státní normy, dostupné jen za poplatek - a ohromující webové archívy, obrazárny, jazykové příručky nebo učebnice zdarma.

Snahy o cenzuru internetu všude možně po světě - a proti tomu uzákoněná síťová neutralita v Holandsku.

Zkrátka, napětí mezi těmito dvěma světy, dvěma přístupy k datům a informacím, vzrůstá a dříve nebo později dojde k jeho uvolnění. O tom, že internet změnil svět, se mluví už dlouho, jenže až dosud byly internet a digitální data pořád nástroj, pomůcka, která prorůstala do tradiční společnosti. Skutečná revoluce přichází až teď.

Jak se situace vyvine je těžké odhadnout. Bude to totální utažení pravidel a represe až totalitární, nebo uvolnění a změna pojetí duševního vlastnictví, ustanovení práva na informace? Jisté je, že lidí, považující dostupnost informací a dat za samozřejmost, přibývá a přibývat bude. Směr zlomu ovšem neovlivní množství sympatizantů, ale to, nakolik je budou vlády a parlamenty ignorovat nebo respektovat. Naštěstí i mezi nimi vzrůstá pravděpodobnost infiltrace.

Můj odhad je, že USA a oblast jejich (velkého) vlivu utáhne až k nesvobodě, Evropa změní paradigma a zbytku světa to bude jedno, tak jako dosud.

Máte-li nějaké odkazy k tématu, potvrzující nebo vyvracející zmíněnou polarizaci, odkazy na komentáře či analýzy, zajímavosti - diskuze je vám k dispozici.

12345
1339282920000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online