Wuwejův zápisník

Johann David Wyss, Richard Blandford, Amit Payal: Rodina robinsonů

12.06.2012 00:01, Wu | knihy | komiksy | komentáře -

obálka knihy Johann David Wyss, Richard Blandford, Amit Payal: Rodina robinsonůVzpomínám si, jak jsem jako dítě v městské knihovně objevil Švýcarského robinsona a jak mě jeho vyprávění uchvátilo. Bylo tak klidné, tak poetické, ve srovnání s útrapami jiných trosečníků, ať už Robinsona Crusoe, nebo kolonistů z Tajuplného ostrova... Komiksovému zpracování jsem tedy nemohl odolat. Ve výsledku mám ovšem poněkud rozporuplné pocity.

Tak především je to naivita a idyličnost předlohy. Viděno dnešníma očima je jasné, že takto pohádkově by žádné ztroskotání probíhat nemohlo, že je to útěšné podobenství. Podobenství o vybudování biblického ráje rodinou poctivých křesťanů, rodinou statečného a oddaného pastora, kterému Bůh pomáhá v jeho snažení. Dobrodružný námět zároveň přibližuje příběh dětem - není divu, Johan David Wyss pastor byl a původně také o ztroskotání a budování osady vyprávěl svým synům. Rozporuplné pocity spočívají v kontrastu touhy po idylickém životě, kterou máme v sobě každý, a praktických zkušeností s životem skutečným.

Druhá rovina je grafické ztvárnění. Kreslíř použil širokou škálu prostředků, různé perspektivy, jiné barevné ladění při vzpomínkách hlavních postav, silnou mimiku. Bohužel mě ale podoba a vystupování některých hrdinů, zejména otce rodiny, provokovala. Vidíte tu ostře řezanou bradu, bojovně vystrčenou vpřed?

Rodina robinsonů - ukázka ze str. 11

Existuje spousta napohled dětských komiksů, které mají co říct i dospělým. Pro Rodinu robinsonů to ale neplatí - i přes vyspělou grafickou stránku je určena hlavně dětem.

nakladatelství Grada, Praha 2011, ISBN 978-80-247-4078-2, cena 169 Kč

12345
1339452060000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online