Wuwejův zápisník

Aleksander Kaczorowski: Czechy. To nevymyslíš

09.01.2025 20:11, Wu | knihy | sociologie | komentáře -

obálka Czechy. To nevymyslíšPrůvodce po Česku z pera polského novináře, bohemisty a překladatele vyniká skvělými postřehy a lakonickým vyjadřováním.

Klaus se proslavil čím dál většími extravagancemi. Popíral vliv člověka na klimatické změny, pochvalně se vyjadřoval o politice Kremlu a nakonec si před očima milionů televizních diváků během návštěvy Chile přivlastnil drahé plnicí pero. Jelikož se zdálo, že roztříštěný Parlament nebude schopen zvolit jeho nástupce, napadlo politiky, že příštího prezidenta by občané mohli volit přímo.

Tím vypustili džina z lahve, neboť Miloš Zeman okamžitě využil příležitosti a vrátil se z politického důchodu, který trávil na chalupě na Vysočině, kde deset let popíjel becherovku a – jak sám tvrdil – pro posílení zdravotní kondice objímal stromy.

Nikdo mu nedával šanci, nicméně právě on se v druhém kole utkal s kandidátem středopravice Karlem Schwarzenbergem, někdejším ministrem zahraničí a poradcem Václava Havla. Od té doby se politické soupeření v České republice začalo definovat jako střet našinců a kosmopolitů, pivařů a milovníků kávy, švejků a jemnostpánů. Není těžké si domyslet, kdo v egalitářské zemi z takto definovaného sporu mohl vyjít jako vítěz.

Autor se k českému prostředí dostal přes literaturu, napsal biografii Bohumila Hrabala, Oty Pavla a Václava Havla, do polštiny překládá i další autory. Mnoho let do Čech jezdí a je obeznámený se vším možným, od stolování, fungování hospod přes geografii a historii až po kulturu nebo česká specifika.

To byl vlastně důvod, proč jsem si knihu pořídil – slibovala trefné postřehy k tomu, jací jsme. Takže jsem byl zpočátku poněkud rozčarovaný – popis Prahy, cestování, jedení po hospodách, rady jak pít pivo nebo velmi stručný přehled historie jsem nečekal.

První tři části:

Czechy, tedy kde vlastně? Země beze jména: O tom, že Czechy nejsou Čechy, ale krom Čechů o tom naštěstí nikdo neví; Praha – středoevropský fenomén; Praha historická; Na Novém Městě; Pražské „periferie“; Proč se po Praze vyplatí jezdit tramvají; Cestujeme po Čechách, Moravě a Slezsku.

V Česku u stolu Pivo, hospoda, pivovar: Stručný souhrn rad, jak pít pivo; Pár užitečných tipů, jak si v české hospodě počínat u stolu; Česká kuchyně, to není jen guláš a knedlíky! Vína a destiláty; Pražské restaurace včetně těch mých oblíbených.

Stručná historie českých zemí (a Čechů) od počátků dějin až po současnost Velká Morava; Přemyslovské Čechy; Velikost a úpadek; Habsburská éra; Doba změn; První republika (1918–1938); Protektorát Čechy a Morava; Československo (1945–1989); Česká republika.

S dalšími třemi částmi se to ovšem změnilo v pravý opak a postřehy jsem si užíval.

Řada lidí se mě ptá, jestli je pravda, že je Čechům všechno u zadku. Většinou ano. Neznamená to, že by si nedohlédli na své záležitosti, jen jsou zkrátka více v pohodě, lépe zorganizovaní a nic nedělají na poslední chvíli. Na to si člověk musí zvyknout. Velmi negativně se například vnímá, pokud někdo volá po pracovní době nebo chce něco vyřídit v pátek odpoledne. To už totiž Češi mají plnou hlavu myšlenek na víkend.

Kdo jsou Češi Český klid neboli Co bychom se od Čechů mohli naučit; Jak obtížné je naučit se česky a proč by Poláci v Čechách neměli používat slovo szukać; Náboženství: Jsou Češi opravdu národem ateistů? Mají Češi šlechtu?; „Jedeme na chalupu!“ neboli O tom, kde Češi doopravdy žijí.

Už tehdy měla řada Čechů chalupu na venkově, a co teprve dnes.

Je to podobný národní fenomén jako vysedávání v hospodách a sekání trávníku v neděli. Podle mě si Češi prostě nade vše cení soukromí, dokonce i volný čas nejraději tráví v soukromí, mezi přáteli. V hotelích se necítí dobře. Podstatný je pro ně de facto pouze soukromý život a vše, co souvisí s uspokojováním individuálních potřeb, trávením volného času, rekreací, bydlením a jídlem. Práce u nich není prostředkem sebrealizace, nýbrž výdělku finančních prostředků nezbytných k životu, a to pokud možno s co nejmenším úsilím.

Ano, český privatismus. Jestli by se měla vybrat jediná typická vlastnost, vsadil bych na tuhle. Výborné jsou také části o kultuře a průmyslu:

Velká kultura malého národa Proč je v Čechách tak hezky; Co Čech, to muzikant? Hollywood na Vltavě: Stručná historie českého filmu; Krtek a Rumcajs neboli Jak se Češi stali mistry dětských animovaných pohádek; Proč Češi nekřtí děti, ale knížky neboli Stručné dějiny české literatury.

Nejen Škoda Nejsilnější české značky: Geneze průmyslové síly Čech, Moravy a Slezska; Od nuly k miliardám: Kdo jsou čeští oligarchové, jak ke svému bohatství přišli a co z toho pro Českou republiku vyplývá; Zlaté české ručičky aneb Kdo vlastně v České republice pracuje.

Závěrečná kapitola Proč miluju Čechy, i když mě štvou je ohlédnutí za českým premiantstvím za covidu v obou směrech a krásné ocenění českého přístupu k ruskému útoku na Ukrajinu.

Knihu můžu doporučit, jen tedy počítejte s tím, že primárně je to cestovní průvodce pro cizince (s jazykovou kapitolou pro Poláky).

Odkazy:

KACZOROVSKI, Aleksander. Czechy. To nevymyslíš. Praha: N media, 2024. ISBN 978-80-88433-45-3.

12345
1736449860000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online