Wuwejův zápisník

Jiří Černý, Lukáš Fibrich: Obrázky z moderních československých dějin 1945-1989

05.12.2017 22:25, Wu | knihy | komiksy | historie | výběr z knih | komentáře -

obálka Obrázky z moderních československých dějin 1945-1989Komiksové zpracování moderních dějin zaujme na první pohled. Lehce karikaturní styl kresby a komiksové bubliny zaručují snadné čtení, vysvětlující proužky textu zase dodávají dostatečný informační obsah, takže výsledkem je výborné a poutavé čtení.

A také dost mrazivé. Od konce války, přes odsun Němců, komunistický puč, měnovou reformu (Věděli jste, že byly dvě? V první z roku 1945 se převedly prvorepublikové úspory na „vázané vklady“, a v té druhé, komunistické… se vázané vklady zrušily bez náhrady.), hledání vnitřního nepřítele a vykonstruované procesy, život v jednotlivých desetiletích, Pražské jaro, Charta 77 a tak dále, až po sametovou revoluci.

Obrázky z moderních československých dějin, str. 18

V prvních částech se mi líbila neutralita knihy, hodnocení událostí prostě ponechávala na čtenáři; s postupem času se neutrálnost trochu vytrácí, ale pořád zůstává korektní. Jediné, co je místy diskutabilní, je volba rozpracovaných osob. Mašínové tam patří, Havel bez debat, Zátopek a Heyrovský možná, ale proč zrovna Jiří Suchý? V mém obecném povědomí nijak nevyčnívá… Leda že by se autoři snažili vytáhnout jednu osobnost z každé větší oblasti (sport, věda, kultura).

V každém případě jsou to jen drobnosti a knihu vřele doporučuji, převážně jsem se od ní nemohl odtrhnout. (A ty řídké okamžiky, kdy ano, byly jen kvůli nevolnosti, kterou ve mně vyvolávalo bezpráví a zvůle. Jak bych se tenkrát mohl bránit? A jak se zlobit na český národ, že hraje malou domů, že se neangažuje a tak dále – s takovými zkušenostmi?)

Odkazy:

nakladatelství Euromedia Group, a. s. - Knižní Klub, Praha 2016, ISBN 978-80-242-5575-0, cena 249 Kč

12345
1512509100000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online