Wuwejův zápisník

Erling Kagge: Radost z chůze

04.08.2020 22:07, Wu | knihy | duše | výběr z knih | komentáře -

obálka knihy Radost z chůzeErling Kagge je polárník, dobrodruh a člověk, který jako první pěšky dobyl tři konce světa – severní pól, jižní pól i Mount Everest. Studoval ale také tři semestry filozofie v Cambridge. Na knize je vidět obojí. Úvahy jsou tak průzračně čisté a srozumitelné – a přitom tak hluboké; mají přesah do mnoha oborů.

Když míříte k horám autem a necháváte jezírka, potoky, skály, mech a stromy prosvištět kolem, zkracujete si život. Nevnímáte vítr, vůně, počasí a nepociťujete změny světla. Neodíráte si paty. Všechno splývá. (… )

Pokud stejnou cestu urazíte pěšky, namísto půl hodiny vám to zabere den, budete dýchat klidněji, budete naslouchat, ucítíte zem pod nohama a váš den bude zcela jiný. (… )

Právě v tom tkví to velké tajemství, o které se dělí všichni chodci: Když jdete, je život delší. Chůze prodlužuje okamžiky. (Str. 22)

Ano, chůze prodlužuje okamžiky, zpřítomňuje. Je radost číst – a dostat chuť obout boty a vyrazit. Nebo je zout, neboť

Se stálou prací se to moc neslučuje, ale nejraději bych chodil i bez ponožek. Ne kvůli svým nohám, kvůli sobě celému. Cítit dřevěnou podlahu, beton, koberce, trávu, písek, hnůj a asfalt. Nebo mech, jehličí a kameny. (… ) Osvobodit chodidla je stejně přirozené jako dopřát tělu sluneční svit, kůži dotek větru a uším ptačí zpěv. Naboso jsou chodidla zranitelnější. Musím se soustředit, abych nešlápl na nic ostrého nebo do ničeho tvrdého nekopl. (Str. 79)

Užít si radost z chůze nejen v přírodě, ale i ve městě,

Chůze po městě člověka těší, protože může být mezi lidmi. Pěšmo se zmenšují rozdíly mezi tím, co vidíte, a tím, co děláte. Dokud jdete, jste – jak říkají sociální antropologové – účastník, a ne pouhý pozorovatel. (Str. 48)

ba i (některé) problémy rozchodit.

Odejít od problémů. Ne od všech, ale od kolika to jen jde. Neděláme to všichni? Jakmile chodím, některé problémy zmizí úplně. Zmizí klidně za hodinu nebo za několik dnů. Možná ani nebyly tak velké, jak jsem si myslel. Ano, tak to často bývá. Něco, co třeba vnímám jako problém a co mě zneklidňuje, už z dálky není tak zásadní a důležité. (str. 107)

Nádherná kniha, ke které se určitě budu vracet. Až přijdu z procházky…

Odkazy

vydala GRADA Publishing, Praha 2020, ISBN 978-80-271-2081-9, cena 249 Kč

12345
1596571620000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online